Abdestbozan Otu

Abdestbozan Otunun Faydaları

Ülkemizde başta Karadeniz olmak üzere, birçok bölgede yetişen ve vücutta ateş düşürücü etki sağladığından doğal aspirin olarak bilinen abdestbozan otu; birçok hastalığın tedavisi için kullanılan önemli şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Gülgiller sınıfına ait olan ve çoğunlukla pembe renkli görülen bu otun boyu, yarım metreden fazladır. Çabuk çiçeklenen ve rutubetli alanlar ile yüksek bölgelerde yetişebilen abdestbozan otu, kök ve yaprak bölümleri kullanılarak hastalıkların tedavisinde rol oynamaktadır.

Abdestbozan otunun faydaları arasında; boğaz ağrısı ve şişkinliğine iyi gelmesi; mideyi rahatlatarak mide ağrılarını gidermesi, sindirim sistemini düzenlemesini ve bağırsak sorunlarına iyi gelmesi yer alır. Şifalı bitkiler arasında, yaprakları kaynatılarak içilen otlar arasında bulunan abdestbozan otu, yaprakları kaynatılarak ve diğer şifalı bitkiler ile karıştırılarak tüketilebildiği gibi, bu otun kökleri de tüketilebilmektedir. Ancak kökleri çok acı bit tada sahip olan abdestbozan otu, bilhassa balgam söktürmek ve öksürüğü gidermek için kullanılır. Sigara kullanan bireylerde çok sık görülen balgam ve öksürüğün giderilmesi için oldukça şifalı bir bitki olan abdest bozan otu, antibiyotik düzeyindeki ilaçların, vücutta yaptığı olumsuz etkilere de neden olmadığından doğal şifa olarak kullanılmaktadır.

Abdestbozan Otu Neye İyi Gelir

Küçük çocuklarda çok sık rastlanan bademcik şişkinliği, boğaz ağrısı ya da yüksek ateş sorunları karşısında doğal bir etki ile iyileştirici etki yapan abdestbozan otu, ilaçların bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı etkiyi de yapmayacağı için, ilaç kullanımına oranla çok daha etkilidir. Bitkisel tedavi teknikleri alanında her geçen gün daha büyük gelişmeler kat eden alternatif tıp bilimi, şifalı otlar yardımıyla, bulaşıcı hastalıklardan hücrelerdeki bozulmadan kaynaklı hastalıklara kadar, birçok rahatsızlık üzerinde yapıcı rol oynamaktadır. Bilinen şifalı otlar ile birçok sağlık sorunundan korunmak ve vücut direncini arttırmak mümkün olduğu gibi, birçok şifalı bitkinin faydası henüz tam olarak keşfedilmemiştir. Karadeniz bölgesinde çok sık görülen abdestbozan otunun şifaları da tüm yönleriyle bilinemediği gibi bu otun başlıca olarak iyi geldiği hastalıklar bilinmektedir. Hastalıklar karşısında korunmayı sağlayan ve vücudun temel savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkiler yaratan abdestbozan otu, insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan bir bitkidir.

demirbozan bitkisi, abdestbozan otu, demirbozan nedir, Abdest bozan otu, abdestbozanotu, abdest bozan bitkisi, boza bıtkısı