Acı Biber Faydaları

Kırmızı Biber Nedir

Günümüzde en çok baharat olarak kullanılır. Özellikle kıyılarak, toz şeklinde kullanılan bir baharat çeşididir. Bu yemek için özel bir aroma verir. Ayrıca birçok sıcak soslar için önemli bir madde olmaktadır. Etler de ise acılık tadı vermek için kullanılır ve yemeklere eklenir . Biberler olgunlaşmaya başladığında kırmızı rengini alırlar. Acılık hisleri türlerine göre farklılık göstermektedir. Acı biberler farklı yöntemler sonucu da büyüyebilmektedir. Bir biberin yetiştirilmesi için ön koşul olarak sıcak iklim ve sulamanın iyi olması gerekir. Güney ve Orta Amerika’da başlayıp bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Acı biber denince birçok insanın aklına Meksika biberi gelmektedir. Fakat buna rağmen biber hakkında en kapsamlı bilgiye, çeşitliliğe ve kaliteye Peru sahiptir.

Acı Biber Sağlık Yararları

Acı biberin acı olmasını sağlayan madde veya içeriği kapsaisin denmektedir. Her şeyden önce sağlık yardımı için bu tür biberlerin içerdiği kapsaisin gelmektedir. Bu gıda sindirim ve iştah artışı için iyi bir madde kaynağıdır. Kapsaisin gıda ayrışma ve bakteri büyümesini, çoğalmasını engeller ve mide suyu ayrımcılık sağlar. Bu madde organizmada meydana gelebilecek iltihapların oluşumunu önler. Bazı kozmetik ürünlerinde,ilaçlamalarda, krem ve spreylerde harici kullanım için kullanılmaktadır. Ayrıca cilt ve mukoza üzerinde çok  olumlu bir etkiye sahiptir, ve vücudu ısıtmak için bire birdir.

Biber yüksek miktarda potasyum içermektedir, ve bu yüzden antikarsinojenik sebze olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca idrar sökmede zorluk çekenlere yüksek miktar da yardımcı olmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, H vitamini, beta karoten açısından oldukça zengin olan biber mineral bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır.