Ağızdan Soğan Kokusu Nasıl Giderilir?

Soğan deyince bazılarımızın aklına sağlık gelirken, bazılarımızın da aklına gelen direkt kokusudur. Gerçekten de soğan, her derde deva bir besin kaynağıdır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında çok etkilidir. Vücut direncini artırması, hastalıkların oluşumunu engeller, hastalık durumlarında da iyileşmeyi hızlandırır.

Soğan demir, kükürt, lif içerir. Özellikle tiamin (B) ve C vitamini kaynağıdır.
Bunları herkes bilir. Ama ne var ki, tüketildiğinde bıraktığı koku, tüketilmesinde sınırlamalara yol açar.

Kokudan kurtulmanın bir çok yolu vardır aslında. Şifa kaynağı soğanı tükettikten ağız kokusunun giderilmesi için dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşmak istedim.

Koku Gidermenin 15 Farklı Yolu

1. Süt içmek
Soğan yedikten sonra dişleri ve dili fırçalayıp süt ile ağzı çalkalamak, ardından süt içmek. Tam yağlı süt, yağsız sütten daha iyi sonuç verir. Yağlı süt, soğan yemeden önce ve soğan yerken yemek sırasında yudumlanmalıdır.

2. Karbonatlı Su içmek
Bir çay bardağı suda bir tatlı kaşığı karbonat eritilir. Ardından bu karışım ile ağız çalkalanır ve ardından içilir. Ağzın pH dengesini korur ve koku oluşturan bakterinin büyümesini engeller.

3. Karanfil çiğnemek
4. Maydanoz yemek
Maydanozun etkinliği klorofilden dolayıdır. Bir avuç maydanoz yaprağı beyaz sirkeye bulanır üzerine tuz serpilir. Ardından yapraklar çiğnenir ve yutulur.

5. Limon Suyu içmek
Taze sıkılmış limonun suyu içilir. Limonun ekşi tadı kokunun giderilmesini sağlamaktadır. Bir yemek kaşığı limon suyu bir bardak suya eklenir, iyice karıştırdıktan sonra, koku gidene dek ağız çalkalanır.
Limon kabuğu çiğnemek de kokunun giderilmesinde etkilidir.

6. Nane
Naneli sakız çiğnemek, naneli çay içmek ya da taze nane yemek ağız kokusunu giderir. Nanenin soğan kokusunu engellemesi içerdiği klorofilden kaynaklanır.
Bir yemek kaşığı öğütülmüş nane sıcak suya eklenir, on dakika demlenir, ardından süzülür. Üzerine biraz bal eklenir. Bu çay, soğan kokusu gidene kadar gün içinde birkaç kez içilir. Eğer bu çayı hazırlamaya vakit ya da imkan yoksa, birkaç taze nane yaprağını çiğnemek bile işimize yarayacaktır.

7. Patates püresi yemek
8. Mantar yemek
9. Havuç yemek

10. Yeşil Çay
Yeşil çay içerdiği polifenoller ve kükürt soğan kokusunu azaltır.

11. Kakule
Kakule içerdiği güçlü aroma sayesinde soğan kokusunu giderir.

12. Dişleri fırçalamak
Dişler fırçalanırken, dil de beraber fırçalamalı baştan sona temizlenmelidir. Nane kokulu diş macunu tercih etmek daha etkili olacaktır. Kötü kokunun devam etmesini sağlayacak yemek artıklarını diş ipi ile temizlenmesi de önemlidir.

13. Hardal
Hardal Sosunun sert aroması soğan kokusunu giderir. Bir çay kaşığı hardal sosu ağza konulur, bir dakika ağızda dolaştırılıp tükürülür. Ardından bir çay kaşığı hardal sosu direkt yutulur. Ardından, ağız iyice çalkalanır. Gerekirse bu yöntem tekrarlanır.

14. Elma
Elmanın içerdiği doğal enzimler soğan kokusunun oluşmasına sebep olan kükürt bileşenlerini yok eder. Yemekten sonra taze elma yemek ya da bir bardak taze elma suyu içmek kokunun giderilmesinde etkindir. Elma suyu sirkesi de soğan kokusunu yok eder.

15. Su içmek
Su içmek, sabit temizleme etkeni olan tükürüğün üretimini arttırarak etkili olur. Alkollü içecekler, sigara ve bira kullanımının soğan kokusunu daha da artıracağı unutulmamalıdır.
Unutmamak gerekir ki; pişmiş soğan yemek nefeste kötü kokuya sebep olmaz.

sogan kokusu nasil gider