Akciğer Kanseri Nedir

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer vücudun oksijen ihtiyacını sağlayan en önemli organlarımızdan bir tanesidir. Her organın olduğu gibi akciğer organımız da birçok hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler akciğer çalışmasını ve gerekli işlevlerini yerine getirmesi adına ihtiyaca göre bölünerek çoğalmaktadırlar. Akciğer kanseri de çalışması ve işlevini yerine getirmesi için bulunana hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalması sonucu meydana gelen tümörlere denmektedir.

Akciğerde meydana gelen tümörler ilk olarak bulunduğu bölgede büyümeye ve gelişmeye başlar. Daha sonra çevre organlara yayılır. Çevre organlara yayıldıktan sonra dolaşım yolu yardımı ile tüm vücudu etkisi altına alarak insan vücudunda hasarlara yola açarlar. Bu sebepten dolayı akciğer kanseri tedavi işlemlerine en kısa sürede başlanmalı ve tümör daha fazla yayılmadan en kısa zaman da önlem alınmalıdır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri’nin en büyük özelliklerinden biri de erken belirti özelliği taşımamasıdır. Yani genel olarak akciğer kanseri hastalığı ileri aşamalara gelene kadar net bir belirti göstermemektedir. Bu sinsi şekilde yayılan akciğer tümörleri akciğer kanserini bu denli tehlikeli hale getiren en büyük özelliğidir. Genel olarak tahmin edilen belirtileri ise;

  • Gittikçe artan ve şiddeti çoğalan öksürükler
  • Kalıcı hale gelen göğüs ağrıları
  • Kan tükürmek ve kan kusmak
  • Nefes darlığı çekmek
  • Sık sık zatürre ve bronşit hastası olma
  • İştahsızlık ve hızla gelişen kilo kayıpları akciğer kanseri belirtileri olabilmektedir.