Akciğer Kanseri Riskini Arttıran Nedenler

Akciğer Kanseri Nedir

Akciğer kanseri, akciğer dokularında bulunan hücrelerin hızlı ve kontrolsüz bir biçimde çoğalması sonucu oluşur. Bu dokuda çoğalmaya başlayan hücreler akciğer yakınındaki organlardan başlayarak diğer organlara yayılmaya başlar. Akciğer kanseri Dünya Sağlık Örgütünün araştırmalarına göre tüm evrende gerçekleşen kanser türlerinden en çok ölüme yol açan bir kanser çeşididir. Tüm dünyada her sene yaklaşık olarak 1.3 milyon kişi bu hastalığa yakalanarak yaşamını yitirmektedir. Akciğer kanserinin en büyük yardımcısı ise sigaradır. Sigara dumanı akciğer bölgesine nüfus ederek orada bulunan dokuları tetiklemektedir. Akciğer hastalığı yüzünden ölenlerin yüzde 85 lik kısmını sigara içen kişiler oluşturmaktadır.

Akciğer Kanseri küçük hücreli olan ve küçük hücreli olmayan olarak ikiye ayrılır. Bu 2 kanser çeşidinin birbirinden ayırabilmek mümkün değildir. Bu kanser çeşitlerinin teşhisi ancak tedavi yönteminde mikroskop görüntüleri ile belirlenebilir.

Küçük hücreli akciğer kanseri: Küçük hücreli olan kansere “yulaf hücresi kanseri” de denmektedir.Akciğer kanseri çeşidine yakalananlar yüzde 20 lik kısmını oluşturmaktadır. Bu kanserin hücreleri daha hızlı artış göstererek yayılmaya başlar. Sigaranın en çok etki ettiği bu çeşit sigara içen kadınların erkeklere nazaran daha kolay yakalanmasını sağlar.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ise bu hastalığa yakalananların yüzde 80 lik kısmını oluşturmaktadır. Genellikle daha yavaş gelip çoğalarak yayılırlar.

Akciğer Kanseri Riskini Arttıran Sebepler

  • Sigara içmek, sigara tütününün içerisinde bulunan zararlı maddeler direk olarak akciğerdeki hücreler etki ettiğinden bu hücrelerin kansere dönüşmesini sağlar.
  • Madencilik, Plastik sanayi işçileri, kaynak işçileri, çamaşır suyu işçileri gibi akciğere zarar verecek işlerde çalışanlarda akciğer kanseri risk altında bulunmaktadır.