Alerjisi Olanlar için ‘Arı Sokması’

Alerjisi Olanlar için ‘Arı Sokması’

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber kimilerinin korkusu olan arılar doğada kendilerini göstermeye başladı. Özellikle arı sokmalarına karşı alerjisi olanların korkulu rüyasıdır arılar. Uzmanlar arı sokmasına karşı alerjisi olanları uyarıyor. Arıların dikkatini çeken ve sokmasına neden olan en önemli etken salmış olduğumuz kokulardır. Arı sokmasına karşı alerjisi bulunan kişilerin korunmak için dışarı çıkarken parfüm, deodorant gibi kokulu kozmetik ürünler kullanmaması gerekiyor.

Havaların ısınmasıyla arı sokmalarına bağlı olarak görülen alerjik reaksiyonlarda artış gözükmektedir. Arıların daha çok kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman sokma eyleminde bulunurlar. O açıdan arıyla karşılaşıldığı zaman herhangi bir ani hareket yapılmaması gerekiyor. Ayrıca çiçekli, renkli ve desenli kıyafetler arıların dikkatini daha fazla çektiği için, arı sokmasına karşı alerjisi olanların dışarı çıkarken bu tarz kıyafetleri giymekten kaçınması gerekiyor.

Uzmanlar, Türkiye’de arı alerjisi çocuklar arasında çok sık görülmediğini söylerken, çocuklarda arı alerjisi görülme sıklığının ortalama binde 2 olduğunu vurguluyor. Özellikle anne ve babasında arı alerjisi veya bir başka alerjik hastalığı olanlarda görülme sıklıkları artmaktadır. Aynı zamanda arıların ter kokusuna da geldiğini biliyoruz. Alerjisi olan kişiler hızlı hareket etmeyip terlemeyerek arı sokmasından korunabilir.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji Bilim Dalı’ndan yapılan açıklamada hastalara şu tavsiyede bulunuldu,Arı sokması durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sağlık kuruluşuna ulaşana dek geçen sürede hasta için zaman kazandırıcı ve faydalı olmaktadır. Eğer yanlarında alerjilerine karşı bir ilaç taşıyorlarsa, vücutlarına enjekte edebilirler. Hastaneye gelen hastalara gerekli müdahale yapıldıktan sonra hastanın kontrolleri devam edilir. Hastaların uygun aralıklarla izlenmesi ve hastalığın seyrine göre tedavinin yeniden düzenlenmesi en önemli noktalardan biridir.”

Sadece çiçeklerin üzerinde gezen, çizgi film kahramanlarına konu olan bu hayvanlara karşı, özellikle korkusu ve alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Boyut olarak bir çok hayvandan küçük olmasına rağmen, herhangi bir saldırı durumunda insan vücuduna ciddi zararlar verebiliyor. Her ne kadar yaptıkları bal ile kendilerini sevdirseler dahi, bu hayvanlara sadece uzaktan bakmakta fayda var.