Amaranth Bitkisi ve İlginç Kullanım Alanı

Amaranth Bitkisi Nedir?

Amaranth bitkisi kahverengi veya hafif kahverengi tonlarında olan tohumları, haşhaş tohumu büyüklüğünde bulunmaktadır. Gerçek bir tahıl gıdası olan amaranth bitkisi bazen bitki yada sebze olarak da anılmaktadır. Dünyada rastlanan 60 tür Amaranth bitkisi bulunmaktadır ve ortak köklü tilki kuyruğu ile bir akrabalığı bulunmaktadır. Amaranth bu türlerin bazıları süs veya dekoratif amaçlı diğer yetiştirilen türleri ise bir salata olarak yenir. Ispanak benzeri yaprakları ise kurutularak saklanabilmektedir . Ve son olarak, hala diğer türler kadar besleyici ve çoğunlukla sağlık gıda mağazalarında satılmak üzere küçük tohum şeklinde de üretilmektedir.

Amaranth İlginç Kullanımı

Meksika’da ilginç ve uzun bir geçmişi olan Amaranth bitkisi İnka uygarlıkları ile büyüdü ve binlerce yıldır hasat olmuş ve olmaya devam etmektedir. Aztekler, Amaranth bitkisinin onlara inanılmaz güç verdiğini ve sihirli özellikleri olduğuna inanıyorlardı. Bu nedenle, bu Azteklerin temel ve en önemli gıdalarından biri olmuştur. Amaranth ayrıca eski Ritüeller tarafından değişik şekillerde formülize edilmektedir. Bir ritüel, Amaranth bitkisi tohumlarını ezip, daha sonra bal ve insan kanı pişirilerek hamur haline getirip daha sonra kuş ve yılan şekillerde oluşturulan kırmızımsı şekil almaktadır. Bu olayın içerisine Amerika ve İspanyol gelmesiyle birlikte , bu iğrenç uygulama kaldırıldı ve bulunan her Amaranth ​ürünü yakıldı . Tahıl bulundurmaktan cezai işlemlerde uygulandı. Amaranth hızlı nesiller için bir kayıp tohum oldu . Halen , Amaranth Meksika, Peru ve Nepal yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri tarafından yetiştirilmektedir.

amaranth nasıl pişirilir, amarant tohumu, amaranth nasıl kullanılır, amarant nasıl tuketilir, amaranth nasil tüketilir, amarant nasıl yenir, amarant tohumu faydaları, amarat bitkisi, camsakizi faydalari, amarant nasıl pişirilir