Anason Bitkisi

Anason Bitkisi Nedir

Anason bitkisi, enison ve nanahan olarak da bilinmektedir. Küçük ve beyaz çiçekli görüntüsü ile birlikte yaklaşık olarak 60 cm’ye kadar uzayabilen yıllık bir kültür bitkisidir. Koş kokusu sayesinde tanınan bu bitki aromatik özelliği sayesinde herkesin hoşlanacağı türden kokuya sahip olmaktadır. Anethol adlı uçucu yağın ana maddesidir. Ayrıca şeker ve albümin de içermektedir. Bir kültür bitkisi olarak bilinen anason bitkisi doğada pek rastlanmamaktadır. Ancak bu konuda uzman kişiler ve hobi olarak bizzat ilgilenen kişiler tarafından yetiştirilen bu bitki çeşidi daha çok baharatçılarda satılmaktadır.

Anadolu bölgesi topraklarında yetişebilen anason bitkisinin meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır. Meyveleri tamamen olgunlaşma dönemine geldiklerinde toplanarak hasılatı yapılmaktadır. Meyveleri genellikle gölgede kurutularak depolanmaktadır.

Anason Başlıca Faydaları

  • Göz söktürücü, öksürük giderici ve mide güçlendirici etkiye sahiptir.
  • Sürekli tekrar eden hıçkırıklar için bir bardak anason çayı birebirdir.
  • Anason bitkisi sindirimi kolaylaştırıcı özelliği sayesinde iştah açar ve mideyi rahatlatır.
  • Uykuya dalmada zorluk çekenlerde ve uykusuz şikayeti olanlarda etkilidir.
  • Küçük çocuklar ve bebeklerde meydana gelen gaz sıkıntılarını ortadan kaldırır.
  • Tadı ve kokusu iyi olmayan ancak işlevi oldukça etkili olan bitkisel çaylarda aroma olarak kullanılabilir.
  • Anason bitkisinden yapılan çay yetersiz olan anne sütünü arttırmaktadır .

Anason bitkisinin en büyük özelliklerinden bir mide gazını ve şişkinliklerini gidermesidir. Diğer bitkilere oranla tat bakımından daha iyi olan anason yetişkinler ve çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır.

anason bitkisi, anason nerede yetişir