Arpa (Hordeum vulgare)

Arpa Bitkisi Nedir

Bu antik tahıl bitkimiz arpa bugünün mutfak trendleri arasına girmiş, en büyük sağlık yararlarından biri olan, keyifli ve lezzet bakımından çok yönlülüğü ile bilinen bir tahıl kaynaklarımızdan dır. Arpa, çorba ve yemeklerde sıkılıkla kullanılmakla birlikte, pirinç yerine ve lezzetli bir kahvaltı gevreği olarak da kullanılmaktadır. Bu düşük glisemik içeren tahıl , yüksek zowel sayesinde lif dokularını çözmemizi sağlar. Arpa iyi bir  B3 vitamini (Niasin) kaynağıdır. E vitamini sayesinde ise yüksek konsantrasyonlarda ve hücre çoğalmalarına karşı etkisi vardır ve lignan , fito kimyasallar olarak sağladığı antioksidan olarak işlev görmektedir. Lignan keten tohumu tüketimi sayesinde etkisiz hale getirilmektedir. Bu da Kadınlarda meydana gelecek meme kanseri yakalanma olasılığını da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Arpanın Yararları

Vücudun sindiremediği kötü yağlardan meydana gelen liflerin çözülmesine, karbonhidratları metabolize etmeye ve kan kolesterol düzeylerini korumamıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve işlevi yüksek sindirim sistemine sahip olmamızı sağlar ve bu nedenle kanser riskine yakalanma oranımızı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Kalın bağırsakta bulunması gereken yararlı bakteriler için arpa kullanılmalıdır. Büyük hastalıklara karşı vücut direncini arttırabilmemiz için kalın bağırsaktaki yararlı bakterileri kalabalık tutmamız gerekmektedir. Bu da ancak arpa sayesinde meydana gelmektedir. Ayrıca arpa diyabete karşı korur ve kan şekeri seviyemizi sabit tutmamıza büyük ölçülerde yararlı olabilmektedir.

arpanın faydaları, arpa nedir, arpa nın faydaları