Atacağınız Adımlar Hayatınız Kurtarıyor

Günde En Az 20 Dakika Yürüyün

Diyabet riski olan kişilerin günde düzenli olarak fazladan 2 bin adım atmaları kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engelliyor ve bu hastalıklardan korunuyor.

Leicester Üniversitesinden yapılan araştırmalar sonucuna göre günde düzenli olarak fazla yürümek, şeker hastalığı ve diyabet riski olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini yüzde 8 oranlarına kadar azaltmaktadır. Bu araştırmada 40 ülkeden yaklaşık olarak 10 bin kişi üzerinde yapılan sağlık verileri inceleyen araştırmacılar elde ettikleri sonuçlara göre fazladan 2 bin adım ataların bu hastalıklardan kendilerini uzak tutmaktadırlar. Bu da yaklaşık olarak 20 dakika boyunca normal tempoda yürümeye denk gelmektedir. Ayırca bu adıma ek olarak 2 bin adım daha yürüyüş yapıldığında (bu da yaklaşık olarak 40 45 dakikadır) kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz yüzde 16 oranlarında azaldığı görülmektedir.

Araştırmayı yürüten Dr. Thomas Yates, birçok araştırmanın fiziksel aktivite’nin glikoz intoleransı bulunanların sağlığını olumlu etkilediğini gösterdiğini ancak ilk kez kaç adımın ne kadar yararlı olduğunun ortaya koyulduğunu belirtti. Araştırmanın sonuçları The Lancet adlı dergide yayımlandı.