Ay’da Bitkiler Yetiştirilecek

Ay’a Yaşamın Olup Olmadığını Bitkiler Gösterecek

ABD’nin uzay programı altında çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA, Ay’a göndereceği müstakil habitat ekibiyle birlikte yeni bir deney başlatacak

ABD nin ulusal havacılık ve uzay dairesi, 2015 yılında göndermeye hazırlandığı müstakil habitat birimi ile Dünya’dan Ay’a gönderilecek çeşitli bitkiler ile yeni bir deney dönemi başlatacak. Her biri 1 kg ağırlığında olacak habitatların, Ay’da yaşamayı isteyen kişilerin hayallerini gerçekleştirebilmeleri adına yaşam analizi etmekte kullanılacak. Ay’a gidecek bitkilerin arasında genel olarak daha elverişli olabilecek fesleğen ve turp bulunacaktır.

NASA, insanlığın uzayla iç içe olabilmesi adını planlarını bir adım öteye taşıyacak ve 2015 yılında bitkiler yetiştirmeye başlayacak. Ticari uzay araçları yardımı ile Aya gönderilecek olan habitatlar kendi kendilerine hayatta kalabilme özellikleri de bulunmaktadır. Dünyanın uydusunda yaşama ayak uydurmaya çalışacaklar ve 1 kg ağırlığında olacak habitatlar üzerlerine yerleştirilecek alıcılar ve kameralar sayesinde Dünya’ya veri gönderecekler. Lunar Plant Growth Habitat adlı projenin başarılı olması durumunda dünya dışındaki bir gök cisminde ilk kez bitki yetiştirilecek ve Ay’daki yaşam potansiyeli güçlenecektir. NASA ” Eğer bitkiler hayatta kalabilmeyi başarabilir ise muhtemelen insanlarda burada hayatta kalabilir” açıklamalarında bulundu.

Bitkiler Sürekli Gözetim Altında Olacak

Bitkilerin tohum ve çimlenmesini sağlayan materyal içerecek olan habitatlar 2015 yılında Moon Expres adlı özel bir firmanın üretimi olan uzay araçları ile Ay’a gönderilecek. Bitkiler Ay’a gönderildikten sonra bulundukları modüllerden su alınacak ve bu sular Dünya’da düzenli olarak incelenecektir. Alınan bazı bilgiler doğrultusunda Ay’a ilk olarak gönderilecek bitkilerin fesleğen ve turp olduğu öğrenilmiştir.

Bu gönderilen bitkilerin 5 10 gün içerisinde büyümeye başladıkları için bu süre zarflarında sürekli gözetim altında olacaklardır. Bu kısa süre esnasında ayda bulunan yer çekimi farklılığı ve radyasyonlar dan bitkilerin ne kadar etkilendiği ölçülecektir. Bu deney sonucu farklı çevre şartlarında bitkilerin nasıl geliştiği öğrenilecek ve farklı bölgelerdeki saklı yaşam ihtimalleri de su yüzüne çıkacaktır. Bunun için bu şartlarda bitkilerin nasıl etkilendiği görülecek ve buna bağlı olarak da insanların aynı benzer özellikleri taşıması tahminleri yapılacaktır. NASA için bu deneyin maliyeti 2 milyon dolar olacak.