Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yeşiller

Bağışıklık Sistemi Nedir ?

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, tümör ve patojenleri tanıyıp onları onları yok eden işleme denir. Sistem canlı vücuduna giren parazit ve yabancı maddelere karşı hepsini tarar ve vücudu sağlıklı hale getirmeye çalışır. Bu yüzden hastalıklarla boğuşmak istemiyorsak bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yeşil Besinler

  • Lahana: İçeriğindeki B, C, E vitaminleri ve kükürt, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller bakımından çok zengindir. İdrar söktürücü özelliği ve antioksidan özelliği ile bağırsak kanserine karşı iyi gelir.
  • Kereviz: İçeriğindeki A, B, C vitaminleri ve bakır, selenyum, fosfor bakımından zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlendirdiği gibi böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak geçen sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Bağışıklık sistemini güçlendirerek ve antioksidan özelliği ile vücudu dıştan gelen virüslere karşı korur.
  • Brokoli: İçeriğindeki yüksek beta karoten ile yemek borusu, mide ve bağırsak kanserine karşı iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Karnabahar: İçeriğindeki C vitamini ve manganez bakımından zengin olan karnabahar, doğal bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren karnabahar, kansere karşı koruyucu görevi vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı dirençli olmak istiyorsanız yukarıdaki besinleri tüketiniz. Bunların yanında kırmızılar olarak belirttiğimiz nar, elma, kırmızı biber gibi besinleri de tüketiniz.