Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Mevsim değişiklikleri ve soğuk havalarında yaklaşması ile birlikte solunum yolu rahatsızlığı adı altında meydana gelen grip yaşantımızı olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayrıca bunlara bağlı olarak yüksek ateş, eklem ve baş ağrıları, öksürük, halsizlikler, titreme gibi sonuçlarla karşılaşılmakla birlikte bazı kişilerde kusma ve ishale de sebebiyet vermektedir. Bu tür hastalıkların oluşumunun en önemli nedeni ise bağışıklık sisteminin zayıf kalmasıdır. Bağışıklık sistemimiz yetersiz kaldıktan virüsler vücuda hızla yayılabilmekte ve bu tür hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve bu virüsler ile daha güçlü savaşabilmesi için bu sistemi güçlendiren bazı gıdalar, bitkiler ve bitkisel çaylar tüketmek gerekmektedir. Biraz da bunlardan bahsetmek gerekirse;

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Su Tüketin: Havaların soğuması ile birlikte genelde insanlar da su tüketimi azaltmaktadır, ama bu bağışıklık sistemi için oldukça zararlı bir durum haline gelmektedir. Çünkü vücut yaz kış suya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle gripten korunmak adına günde 2,5 lire su içilmesi gerekmektedir.

Sarımsak: Sarımsak içeriğinde bulunan allicin adlı güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu antioksidan vücudun serbest radikallerini muhafaza ederek bağışıklık sistemini güçlendirme de önemli bir rol oynamaktadır.

Yoğurt ve süt ürünleri tüketin: Yoğur ve süt ürünleri içeriğinde birçok protein ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte bir çok hastalıktan koruyucu etkisi de göstermektedir.

Yeşil çay tüketin: Doğal bitkilerle yapılan yeşil çaylar güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Doğada kendi başına yetişen şifalı bitkiler büyük ölçüde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Bunların dışında C vitamini de bağışıklık sistemimizi oldukça fazla yararlıdır. Bol miktarda C vitamini sağlayan meyveler ve sebzeler tüketmeliyiz. Özellikle turunçgiller de, maydanozlar da, kabakta, soğan da, domates de, portakal ve mandalina da bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Yeterli şekilde protein metabolizmanın ve kas dokularının çalışmasını sağlayarak bağışıklılığı güçlendirmektedir.