Baklagillerin Önemi

Baklagiller Nelerdir

Baklagiller tohum ve kabukları ile birlikte ikiye bölünmüş bitkilere denir. Baklagiller ailesinin geniş üyeleri siyah fasulye, siyah gözlü fasulye, bakla, fasulye, mercimek, kuru fasulye, maş fasulye, donanma fasulye, yer fıstığı, bezelye, barbunya, soya fasulyesi ve bezelye olarak sıralanmaktadır. Baklagiller familyasına ait olan bu yenilebilir bitkiler insan sağlığı için oldukça önemli ve değerli besin kaynaklarıdır.

Baklagiller insan sağlığı üzerinde özellikle kalp hastalıkları riskini önemli ölçülerde düşürmektedir. Ayrıca LDL yani kötü kolesterolü düşürür,kan şekeri düzeylerini kontrol eder, kolon kanseri riskini azaltır, anemi önler ve vücudun ihtiyacı olan demir ve kalsiyum ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılar. Bunlarla birlikte yağ ve kolesterol düzeylerinin düşük olması insanların rahatlıkla tüketmelerine olanak sağlamaktadır. Et ve süt ürünleri tüketildiğinde elde edilen yüksek kolesterol sorunlarına taze fasulye ile önlem alınmaktadır. Ayrıca diyetlerde et ve süt ürünleri tüketildiğinde dengelemek için bu besin kaynağı da kullanılmaktadır. Tüm baklagiller insan vücudunun ihtiyacı olan günlük protein miktarını sağlayan sağlıklı bir alternatiftir.

Baklagillerin İçeriği

Baklagiller bitkisel besin oldukları için içeriğinde doğal ve insan sağlığına yararlı bir çok vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Bu vitamin ve minerallerden bahsetmek gerekirse baklagillerin içeriğinde protein, lif, nişasta, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından iyi ve yüksek kaynaklıdır. Ayrıca kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko açısından da zengin olan bu besinler insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir.

baklagiller nelerdir, baklagiller nedir, baklagil nedir, tahıllar ve baklagiller nelerdir, baklagiller hakkında bilgi, baklagiller ne demek, tahıllar ve baklagiller, baklagillerin faydaları, baklagil ne demek, kuru baklagiller nelerdir