Bakteri Dolu Havuzlar İnsan Sağlığını Etkiliyor

Bakteri Dolu Havuzlar İnsan Sağlığını Etkiliyor

Havaların ısınmasıyla birlikte, deniz kenarına uzak yaşayanların serinlemek için tercih ettikleri ilk adres havuzlardır. Her geçen gün havuzlardaki yoğunluk artarken, serinlemenin yanında havuzlarda bulunan  bakteriler kimi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Havuza giren insanların gerekli hijyen koşullarına önem vermedikleri taktirde bir çok hastalığa yakalanabilirler. Bunlardan en fazla bilinenleri mantar ve göz enfeksiyonlarıdır. Havuza girmek isteyen insanların havuzda ve çevresinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle havuz çevresinde terlik kullanımı pek yaygın olmayan yerlerde bakteri bulunma oranı daha fazladır. Ve bir çok bakteri ayakla birlikte suya taşınmaktadır. Çıplak ayakla gezen kişilerin havuza girmesiyle birlikte oluşabilecek bakteriler, insan sağlığına oldukça zararlıdır.

Göz enfeksiyonu ve mantar bakterilerine dikkat..

Temizlik, havuzu kullananların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Havuz çevresinde terlik kullanımının zorunlu hale getirilmesi gerekir. Cilt enfeksiyonu veya bulaşıcı hastalığı olan kişilerin diğer kişilerin sağlığını korumaları açısından havuzları tercih etmemeleri gerekir. Çünkü yüzme esnasında kendimizi korumak için alınması gereken önlemler oldukça azdır. Gözlük ve bone takılması alınabilecek önlemler arasındadır. Ancak gözlük ve bone kullanımı olsa bile göz enfeksiyonuna yakalanma riskimiz yinede fazladır. Havuz kenarlarında yalın ayak dolaşırken mantar hastalığına yakalanmamız oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Deniz sağlık açısından daha avantajlı..

Havuzlarda yapılması gereken hem işletmecilerin hemde havuza girenlerin bireysel düşüncelere kapılmamasıdır. Hastalığı olanların daha dikkatli olmaları gerekir. Uzmanlar bu sıcak günlerde serinlemek için denize girilmesini öneriyor. Çünkü denizin tuzlu olması, suyun içerisinde bakteri ve mikroorganizmaların yayılmasını engelliyor. Özellikle çocuklarımızın sağlığı açısından deniz tercih edilmelidir.