Bel Fıtığı Nedir

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı hastalığı, bel bölgemizi oluşturan omurların arasında bulunan disk adlı yapıların yer değiştirmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu yer değiştirmeler sonucunda kişileri rahatsız edecek ağrılar ve aktivitelerini azaltacak kısıtlamalar da meydana gelebilmektedir. İnsanlarda boyun bölgesinden başlayıp kalçalara kadar uzanan ve bel yapısını oluşturan toplam 31 tane omurlar bulunmaktadır. Bel fıtığı hastalığına yakalanmak adına 5 adet omurun fıtıklaşması yeterli olabilmektedir. Bel fıtığı hastalıklarına hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroşirurji ve Algoloji bölümleri teşhis ve tedavi yöntemi sunmaktadırlar. Aynı zamanda bu hastalığı iyi gelen ve tamamen ortadan kaldıran bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Omurlar kemiklerin birbiri ile etkileşimde olmasını ve daha kolay hareket etmesini sağlarlar. Bu omurların da dayanıklılıklarını koruyan ve daha güçlü olmasını sağlayan diskler bulunmaktadır. Bu disklerin yapıları bozulması sonucu yer değiklikleri oluşur ve bel kısmındaki iskelet yapısı bozulduğundan bel fıtığı hastalıkları oluşmaktadır.

Bel Fıtığı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Ülkemizde her toplumun en az yüzde 80 lik kısmında bel fıtığı meydana gelmektedir. Bu nedenle bu tür hastalıklara yakalananların ve doktorları başvuranların sayısı oldukça artış göstermektedir. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bel fıtığı hastalığı genel olarak orta yaşlı kesimleri etkisi altına almaktadır. Ağır yük kaldıranlar da, sürekli oturarak çalışanlarda, dikkatsiz ve bilinçsiz spor yapanlarda, duruş ve oturuş bozukluğu olanlar da bel fıtığı hastalıkları daha fazla görülmektedir. Bel fıtığı tedavisi için uzmanlardan ve doktorlardan bilgi alınız.