Bel Soğukluğu İhmale Gelmez

Bel Soğukluğu Nedir

Halk arasında “bel soğukluğu”, tıp dilinde ise “gonore” adıyla bilinen rahatsızlık, cinsel temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bel soğukluğu hastalığı kişiye cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Başlıca nedenlerinin başında çok eşlilik gelir. Özellikle cinsel yönünden aktif gençleri hedef alır. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ilerleyerek kısırlığa kadar yol açabilir.

Toplumuzda bu hastalık sanki yalnızca erkeklerde görülen bir hastalıkmış izlenimi uyandırmıştır. Ancak erkeklerde hastalık belirtileri daha sık görüldüğü için bir tanı konulmuştur. Bilinenin aksine bel soğukluğu yalnızca erkeklerde görünen bir hastalık değildir. bel soğukluğu; kadınlara da kolaylıkla bulaşarak kadının genital sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir. Özellikle genç erkek ve kadınlarda sık görülmesinden dolayı gençlerin bu konuda daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Herhangi belirtiyle karşılaşmaları sonucunda uzman bir hekime görünmeleri muhakkak önemlidir.

Bel Soğukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunun belirtileri ise, erkeklerde idrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve iltihaplı akıntı ile belirir. Bu iltihap ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körlüğe neden olabilir. Kadınlarda ise, beyazımtırak iltihaplı akıntı, sık sık idrara gitme, idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarında akıntı görüldüğünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bel soğukluğu olan kişi cinsel ilişkiye girdiği sırda bu hastalığı karşı tarafa bulaştırma oranı oldukça yüksektir. O açıdan tüm cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmada geçerli kurallar burada da geçerlidir. Yeterince iyi tanınmayan veya başkalarıyla birlikte olduğundan şüphelenilen biriyle beraber olunduğunda koruyucu(prezervatif) kullanılmalıdır.

Bel soğukluğunun tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisinde ise erken teşhis oldukça önemlidir. Bel soğukluğu erken teşhis edilen hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Genelde antibiyotik iğne veya hap şeklinde uygulanır. Antibiyotik kullanımı ise kesinlikle uzman bir doktora başvurularak, düzenli ve ölçülü bir şekilde gerçekleştirilmelidir.