Besbase (Macis) Bitkisi

Besbase Nedir

Besbase bitkisi diğer bir adıyla macis olarak da bilinmektedir. Bu bitki küçük Hindistan cevizi ağacının tohumlarının üstünü saran zara denmektedir. Kokusu kuvvetli ve tadı oldukça yakıcıdır. İçerisinde ağır miktarda esans ve uçucu yağ bulunmaktadır. Üzerini saran bu kılıf şeklindeki zarın kurutulması ile kullanılmaktadır. Tadı Hindistan cevizinin tadına benzemektedir Yalnız besbasenin toprak tadı daha baskın ve hissedilir biçimdedir. Tazeyken parlak kırmızı olan rengi kurutulduğunda kahverengiye dönüşür.

 

 

Besbase bitkisi genellikle kurutulup toz haline getirilir ve baharat çeşidi olarak kullanılır ve bir çok şifa ve hastalıklara iyi gelir. Anayurdu olarak Moluk Adalarında yetişmeye başlamıştır. Daha sonra Endonezya ve çevresine hızla yayılmaya başlamıştır. Besbase uzun yıllar dünyaya adını duyurmak adına Arap tacirleri tarafından ticareti yapılmıştır. Bununla birlikte bir çok kıta’ya yayılarak Portekiz, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerde sıklıkla görülmeye başlamıştır.

 

Besbase Bitkisinin Faydaları

  • Besbase bitkisi kullanıldığında vücudu rahatlatır ve kuvvetlendirir.
  • İştah açıcı özelliği de vardır.
  • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
  • Besbase balgamı çözmede oldukça etkilidir.
  • Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
  • Dalak rahatsızlıklarına, bağırsak hastalıklarına, ishale, kan tükürmeye, bağırsak yaralarına ve soğuktan ileri gelen idrar kaçırmalarına iyi gelir.
besbase, besbase nedir, besbase bitkisi, besbase otu, besbase bitkisinin faydaları, besbese bitkisi