Besinler Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Besin tüketiminde bildiğimiz bir çok bilginin yanlış olduğunu biliyormuydunuz ? Elbette çoğu bildiğimiz kulaktan duyma ve araştırmaya tenezzül etmediğimiz bir çok bilgi yanlış olarak biliyoruz. Bu yazımızla doğru bildiğimiz yanlışları değiştirmeye başlayacağız.

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar Nelerdir ?

  • Yemekten hemen sonra meyve yemek: Doğru bildiğimiz yanlışların birincisi yemekten hemen sonra meyve yenilmesidir. Yemekten hemen sonra meyve yemek yağlanmaya sebep olacağı düşünülür. Yemekte ikinci tabak yerine bir porsiyon meyve yenilebilir. Fazla yemek ve kalori tüketmenize engel olur. Bu da kilo alımını azaltır.
  • Balık yanında yoğurt yememek: Doğru bildiğimiz yanlışların en başında yoğurt ile balığı birlikte yememek geliyor. Balık taze ise yoğurt ile tüketilmesinde hiç bir sakınca yoktur. Zehirlenmenin sebebi ise bayatlamış balıkla birlikte balığın içerisinde olan histamin proteinidir. Yoğurdun içinde de bulunan bu proteinin birleşmesi ile kişide alerjik reaksiyonlar deride kızarıklık ve kaşıntıyı meydana getirmektedir.
  • Balı sıcak sütle karıştırmak: Doğru bildiğimiz yanlışların en önemlileri arasında olan bal ile süt karışımı yanlıştır. Çünkü baldaki protein, mineral ve enzimlerin kaybedilmesine sebep olur. Bu nedenle 43 derecenin üstünde sıcaklıktaki sütün içine katılan bal tüm besin değerini yitiriyor. Bu sebeple balı ılık süt ile birlikte tüketiniz.
  • Yemeğin yanında süt içmek: Çoğu kişinin yemekle beraber su tüketildiğinde kilo aldıracağı düşüncesine kapılmaktadır. Ancak bu doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesidir. Bunun aksine yemekle beraber alınan suyun mideyi yaıştırmaya yardımcı olduğu ve bu da daha az yemek yiyip formunuzda kalmanızı sağlar.