Beyin Tümörü Nedir

Beyin Tümörü Nedir

Beyin Tümörü beyindeki hücrelerin büyümesi sonucu beyne baskı yapan zararlı tümörlerdir. Ancak bu tümörler iyi huylu veya kötü huylu da olabilmektedir. İyi huylu beyin tümörlerinde kanserli hücreler bulunmamakta ve daha yavaş ve sinsice büyümektedir. Kötü huylu beyin tümörlerinde ise kanserli hücreler bulunmaktadır. Kötü huylu kanser ciddi bir kanserdir ve ölümcül sonuçlara yol açmaktadır. Beyine yayılmış bu tür kanserlere metastaz denir.

Beyine yerleşerek büyümeye başlayan bu tehlikeli kanser çeşidi beyin ile alakalı olduğundan iyi huylu tümör bile tehlikeli olabilmektedir. Beyin tümörü büyümeye başladıktan sonra beyne kan taşıyan damarlara ve çeşitli dokulara basınç uygulamaya başlar. Bu durumda iltihaplanmaya, beyin şişmesine ve damar tıkanıklıklarına neden olabilir ve ölümcül sonuçlara yol açar. Bu sebepten dolayı hangi tip tümör olursa olsun beyin tümörü tedavi edilmesi gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedavi çok önemlidir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü’nün belirtileri tümörün boyutuna, meydana geldiği yere, türünü ve oluştuğu zamana göre farklılıklar göstermektedir. Bu tür tümörler beyine baskı uyguladığı için en büyük ve rastlanan belirtisi şiddetli ve uzun süreli baş ağrıması bunun yanında ise kusma ve bulantının olması en büyük belirtileridir.

  • Konuşma, görme ve işitmede azalmalar
  • Yürüyüş bozuklukları
  • Kişiliklerde ve yeteneklerde azalmalar ile birlikte bozukluklar
  • Hafıza ile ilgili sorunlar
  • Kol ve Bacaklar başta olmak üzere vücutta uyuşmalar ve bitkinlik hali meydana gelmesi

Bu belirtiler tümörleri beynin bölümleri olan temporal, oksipital, paryetal ve frontal gibi çeşitli yerlerde meydana gelmesi ile değişiklik göstermektedir.