Beyin ve Zihin Geliştiren Besinler

Beyin ve Zihin Açılmasını Sağlayan Bitkiler

İnsanların zihnini açan ve beyin gelişimine katkıda bulunan bir çok bitki çeşidi bulunmaktadır. Beyin ve zihin gelişiminde önemli olan ise bu şifalı bitkileri doğru ve düzenli kullanmaktır. Zihninizin açılmasını sağlayan bitki çeşitlerini sizler için araştırdık ve bu yazımızda daha bilinçli kullanmanız adına sizlere sunuyoruz.

Beyin ve zihin gelişiminde yediğimiz besin kaynakları daha iyi öğrenmemizi, dikkat toplamamızı ve beyin belleğimizin daha iyi gelişmesini sağlamaktadır. İşte daha iyi algılamamız ve daha iyi öğrenmemiz adına tüketmemiz gerek bitkiler ve besinler.

Beyin ve Zihin Gelişiminde Etkili Olan Besinler

Havuç hatırlama yeteneğimizi arttırır, Ananas hafızamızın daha geniş olmasını sağlayarak olayların ve kelimelerin daha rahat ezberimizde kalması sağlanır. Bunlar gibi birçok besin kaynakları beyine direk olarak etki edebilmektedir.

Ceviz, fındık ve fıstık zihnin daha uzun süre aktif olmasını sağlayarak çalışma direncimizi arttırmaktadır. Ayrıca beyinin haberleşme maddelerinin oluşumunun ve meydana gelmesini hareketlendirmektedir.

Zencefil bitkisi içeriğindeki bileşikler sayesinde beyinin daha yaratıcı olmasını sağlayarak yeni fikirler oluşturmamızı arttırır. Havuç içeriğindeki enzimler sayesinde beynin metabolizması canlanır ve hatırlama yeteneğini arttırır. Ananas ise diğer meyvelerde bulunmayan mangan elementi sayesinde ezberleme yeteneğimizi geliştirmemizi sağlar.

Kırmızı biberler ne kadar acı olsalar da vücudun kendi hormonları arasında bulunan endorfinin salgılanmasını hareketlendirir ve kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar. Mutlu olan kişilerin daha pozitif yaşam içerisinde oldukları için öğrenme yetenekleri de artmaktadır. Çilek ise stresin azalmasını sağlar. Muz da içeriğindeki seratonin maddesi sayesinde beyne mutluluk hissi verir.

Lahana bitkisi tiroid bezlerinin daha aktif hale gelmesini engeller. Bu da sinirlerimize daha hakim olmamızı sağlar. Sınav öncesindeki sinir ve stres için lahana bitkisi birebir kullanılmalıdır. Yeni öğrenilecek olan bilgilerde zorlananlar için ise bol miktarda limon tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü limon algılama yeteneğini arttırmaktadır.

Karides balığı en etkili beyin besinlerinden bir tanesidir. Beyin ve zihin gelişimi için ihtiyaç duyulan Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindirler. Bu yağ asitleri sayesinde dikkat sürecini arttırmaktadır. Soğan ise aşırı yıpranmalara ve fiziksel yorgunluklara karşı kanı sulandırarak beyine daha rahat oksijen gitmesini sağlar.