Biberiye Bitkisi

Biberiye Bitkisi Nedir

Biberiye bitkisi Latince olarak “Rosmarinus officinalis yani deniz nemi anlamına gelmektedir. Çünkü biberiye bitkisi genel olarak deniz kıyılarında yetiştiğinden dolayı bu ismi almaktadır. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen bu bitki mucizevi bitkiler arasına girmekte ve antik Romalılar tarafından tütsü olarak kullanılmaktadır.

Romalılar için manevi değere sahip olan biberiye bitkisi insan sağlığına da oldukça faydalıdır. Romalılar örf ve adetleri gereği cenaze törenlerinde biberiye bitkisinin dallarını tabutun üstüne koyarak defnederler. Ayrıca bu bitkiden elde ettikleri yağı iltihaplı hastalıkların tedavilerinde de kullanan Romalılar biberiye bitkisinde bulunan filizlerin de şans getirdiğine ve hafızayı güçlendirdiğine inanmaktadırlar.

Biberiye çiçeklerinin neden mavi olduğuna dair efsanevi ve güzel bir hikayesi vardır. Mısır’da kutsal bir ailenin bezgin kızı olan Mary pelerinini biberiyenin beyaz çiçekleri üzerine örtmüş. Mary’nin peleriniyle çiçekler mucizevi olarak değişerek mavi renkte olmuş. Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak beyaz çiçek türleri vardır fakat gölgede mavi renktedirler.

Biberiye Bitkisinin Çeşitli Kullanım Alanları

  • Taze biberiye bitkisinin dalları serin bir oda ortamında kurutularak temizlik aleti olarak kullanılabilir. Kurutulan dallar bir avuç kadar alınarak 2 bardak su eklenerek kaynatılmaya bırakılır. Daha sonra bu karışım soğuduktan sonra banyo ve mutfaklarda etkili ve doğal bir temizlik aleti olarak kullanılır.
  • Biberiye bitkisinin gövdeleri halkalar şeklinde örülerek çelenk yapılır. Güzel kokulu gövdeleri sayesinde evinizde hem görüntü hemde koku olarak güzel bir ev eşyası şeklinde kullanabilirsiniz.
  • Yemeklerinizde ise rahatlıkla kullanabileceğiniz çiçekleri ise özellikle salatanıza hem tat olarak hemde görüntü olarak destek verebilmektedir. Çeşitli yemeklerde de baharat olarak kullanılabilir.
  • Pratik olarak güzel bir koku elde edebilmek için biberiye bitkisinin dalları barbeküde yakılarak güzel bir koku verilmesi sağlanabilir.
  • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, vücudumuzda oluşan ağrıları dindirir ve tatbiki olarak kan yapar. Diğer besinlerden aldığımız yağların indiriminin rahat yapılmasını sağlar. Romatizma ve eklem ağrılarının ortadan kalkmasını sağlar. Bu bitkinin suyu ile gargara yapıldığında ağızda bulunan mikroplardan tamamen kurtulunur.
Biberiye Bitkisi
Biberiye Bitkisi
biberiye bitkisi