Birbirinden Lezzetli Serinleten Besinler

Yaz Aylarının Serinleten Besinleri

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yazın vazgeçilmez mevsim meyveleri de marketlerde yerlerini aldı. Özellikle sıcak havalarda soğuk olarak tüketilmesiyle insanları serinletmesi ile ün kazanmıştır. Ancak bu meyveler sadece insanları serinletme kalmıyor aynı zamanda çok besleyici ve bağışıklık arttıran sağlık dostlarımız. Her mevsimin bize sunduğu meyveleri tüketmemiz gereken uzmanlar, her öğünden sonra meyve tüketilmesini söylüyor. Her biri bizim için ayrı bir şifa kaynağı olan bu meyvelerden bir kaçına yakından bakalım.

Karpuz, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta karoten içerir. Karpuzun böbrekleri çalıştırdığını, idrar söktürdüğünü, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizliyor. Karpuzun yüzde 95’inin sudan oluşmasından dolayı bedeni temizleyici bir özelliği bulunuyor. Aynı zaman iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanseri önlemede de rol oynar.

Kavun, içeriği yüksek olan karpuzun aksine şeker içeriği yüksek olan kavunun ortalama bir porsiyonu 150 gr’dır ve 57 kalori civarındadır. Özellikle diyet uygulandığında sinir sistemindeki yıpranmaları azaltır. Çünkü fazla miktarda potasyum içeriği bulunmaktadır. Kavun fazla miktarda tüketildiğinde kan şekerini hızlı yükselteceği için karın bölgesi ve bel çevresinde problemlere neden olabilir. Ayrıca bağırsak hareketini hızlandırdığı ve damar tıkanıklığı yaşayanlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Kayısı, iyi bir kalsiyum kaynağı olması nedeni ile zayıflamada ve sağlıklı beslenmede önemli bir meyvedir. Magnezyum minerali içeriğinin yüksek olması da bağırsak hareketinin daha hızlı olmasını sağlar. Bu da kabızlık sıkıntısı yaşayan kadınlar için önemlidir. 3-4 adet kayısı (150 gr) bir porsiyon meyveye denk gelmekle birlikte 57 kaloridir. Ayrıca kan seviyesi düşük olan bireylerinde kayısı tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Şeftali, İnsan vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Basur şikayetlerini azaltır. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarını eritir. Ağız kokusunu giderir. Cildi nemlendirir ve canlandırır.

Erik Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri sakinleştirir. Kansızlığa iyi gelir. Erik, sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizma tedavisine iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır.