Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler!

Hem erkeklerin hem de kadınların yaklaşık % 10’u hayatlarının bir döneminde böbrek taşı sorunuyla karşılaşma riski altındadır. Böbrek taşıyla ilgili can sıkıcı başka bir istatistik bilgisi ise, böbrek taşı oluşumunun tekrar etme olasılığının % 80’lere dek varabilmesidir. Bir kez böbrek taşından muzdarip olmuşsanız, aynı sorunu ilerleyen zamanlarda bir daha yaşama riskiniz oldukça yüksektir.

Böbrek taşı oluşmasının nedenlerine genel olarak baktığımızda fazla kalsiyum, fazla hayvansal protein, fazla vitamin desteği ve genetik faktörler en sık rastlanan böbrek taşı sebepleri arasında yer alır. Bazı kişilerin vücutlarının genetik olarak böbrek taşı oluşumuna yatkın olduğu doğrudur. Ancak bir ailede böbrek taşına rastlanmasının başlıca nedeni daha çok o ailenin süregelen beslenme biçimi, aile bireylerinden öğrenilen beslenme alışkanlıklarıdır. Çeşitli ilaçlar, ucuz besin destekleri, fabrika çiftliklerinde üretilen hayvansal ürünler, sofra tuzu, şekerli-unlu gıdalar, musluk suyu ve gazlı içecekler böbrek taşı oluşumunda risk oluşturur.

Genel olarak taze, işlenmemiş ve katkı maddesi içermeyen yiyecek, içecekleri içeren bir beslenme biçimi, böbrek taşlarını da engelleyecektir.

Böbrek Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Magnezyum sitrat, ekstra B6 vitamini içeren B vitamini kompleksi, bolca şekerotu (stevia bitkisi) ile tatlandırılmış limonata ve tabii ki sağlıklı bir beslenme eşliğinde uygulanırsa büyük sayılabilecek böbrek taşı oluşumlarını engelleyecektir.

Harvard’lı araştırmacılar günlük 10 mg B6 ve 180 mg magnezyum alımının böbrek taşlarının % 92.3’ünü engellediğini göstermiştir. Bunun dışında tek başına günlük 500 mg magnezyum alınmasının yine böbrek taşlarını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Tabii her şeyden önce bol bol su içmek kaydıyla.

Beslenmenin Önemi Büyük

Taze, çiğ, işlenmemiş, organik yiyecekler sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları diyebiliriz. Şeker, un ve sofra tuzu başta olmak üzere rafine gıdalardan uzak durmak gerekir. Bolca su içmek ise sadece böbrek sağlığı için değil tüm vücut sağlığı adına önemlidir. Her gün şekerotu ile tatlandırılmış limonata içebilirsiniz.

Limon içerdiği sitrat (sitrik asit) sayesinde böbrek taşı oluşturan maddelerin birleşmesini yani taş oluşmasını engelleyen bir meyvedir.

Eğer kahve alışkanlığınız varsa, kahve yerine çay içmeyi tercih edebilirsiniz. Araştırmalar hem siyah hem de yeşil çayın böbrek taşı riskini azalttığını göstermiştir. Fabrikalarda üretilen hayvansal gıdaları da tüketmemeniz önerilir. Doğal ortamında, doğal şekilde yetişen hayvanlar ve bu hayvanlardan elde edilen hayvansal gıdaları tercih etmelisiniz.

Kalitesinden emin olmadığınız sağlıksız besin takviyeleri ve protein tozlarından uzak durmalısınız.

Sağlıklı beslenme için gereken adımları attıktan sonra böbrek taşlarını önleyen gıdalardan elma sirkesine, zeytin yağına, karpuza, kara hindiba köküne ve barbunyaya beslenmenizde bolca yer ayırabilirsiniz.

Böbrek Taşları İçin Doğal Çözümler

Limon, Zeytin Yağı ve İşlenmemiş Elma Sirkesi

Böbrek taşları ve taşların neden olduğu ağrı için oldukça basit tariflerden biridir. Böbrek taşı ilk ağrı yaptığında 4 yemek kaşığı organik zeytin yağını aynı miktarda organik limon suyu ile karıştırın. Karışımı içtikten sonra üzerine 2 bardak su için. Yarım saat bekledikten sonra yarım limonu 1,5 su bardağı (ya da bir büyük boy bardak) suya sıkın ve 1 yemek kaşığı işlenmemiş elma sirkesi ekleyip için.

Limon suyu, su ve elma sirkesi tarifini belirtiler daha iyiye gidene dek saat başı tekrarlayabilirsiniz.

Ayı Üzümü (Uva Ursi )

Bu bitkinin yaprakları idrardaki asit oranını sınırlar, böbreklerdeki enfeksiyonla savaşır ve idrar yollarını temizler. Böbrek taşları için ayı üzümü destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Tüm belgeleri ve onayları mevcut olan kaliteli markaların destek ürünlerini tercih etmeyi unutmayınız.

Kara Hindiba Kökü

Organik kara hindiba kökü böbrekler için harika bir temizleyicidir. Üstelik böbrek taşlarının çözülmesine de yardımcı olur. Bu bitkiden faydalanmak için düzenli olarak çayını içebilirsiniz.

Kırkkilit Otu

Kırkkilit otu böbrekler için etkili bitkisel çözümlerden biridir. Günde birkaç fincan kırkkilit otu çayı içerek vücutta biriken kalsiyum miktarını dengeleyebilir ve böbrek taşlarının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Nar Suyu

her derde deva nar suyu konu böbrekler ve böbrek taşları olunca da karşımıza çıkıyor. Organik nar tüketebilir veya taze sıkılmış nar suyu içebilirsiniz.

Fesleğen

Genel böbrek sağlığı için fesleğen çayı içmeniz önerilir. Böbrek taşı smz konusu ise her gün bir çay kaşığı fesleğen suyunu bal ile karıştırarak birkaç ay boyunca almayı deneyebilirsiniz. Saf fesleğen suyunun böbrek taşlarının idrar yollarından atılmasına yardımcı olduğu düşünülür.

Isırgan Otu

İdrar söktürücü olarak bilinen ısırgan otu hem idrar yolu enfeksiyonu hem de böbrek sağlığı için önerilir. Mesanedeni iltihabı azaltan ısırgan otu aynı zamanda böbrek taşlarını da küçültebilir. Isırgan otu çayı veya kapsülleri böbrek taşı şikayetinde destek olabilecek ürünlerdir.