Brokoli Faydaları ve Kullanımı

Brokoli Faydaları ve Nasıl Yenmelidir

Diyet yapan kişiler için zayıflamak amacıyla önemli bir besindir. Eğer diyet yapıyorsanız ve brokoli yemenin zararlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ve en kısa sürede diyet menünüze dahil etmenizi öneririz. Çünkü brokoli antikarsinojenik bazı maddeler içermektedir. Bu madde sayesinde kalp ve prostat için de oldukça iyidir. Böyle olmasından dolayı yüksek oranlarda gıda ve beslenme konusunda memnun kalacağınız bu besin kaynağı tavsiye edilmektedir. Brokoli içeriğinde zayıflamaya yardımcı lifler, beta karoten, C vitamini, selenyum ve diğer değerli maddeler içermektedir.

Brokoli Bitkisi Nedir?

Brokolinin ana vatanı İtalya’dır. Brokoli karnabahara çok benzer. İlk bakışta tek fark olarak brokolinin yeşil karnabaharın ise beyaz olduğu anlaşılmakta ve hemen hemen başka hiçbir fark göstermemektedir. Bu bitki yetiştirildiğinde yüksek ısı ve çok fazla sulama ihtiyacı duymamaktadır. Brokoli bir sera ya da açık alanda yetişebilmektedir.

Diyetlerde Brokoli Salatası

Tüm değerli maddelerinden yararlanılabilmesi için, bir salata olarak çiğ durumda olan brokoli yemek tavsiye edilir. Sağlıklı bir brokoli salatası hazırlayabilmek için hızlı bir hazırlama yöntemini uygulayabilirsiniz.

İyi bir brokoli salatası yapmak için ilk önce brokoliyi düzgünce yıkayın, daha sonra parçalar halinde keserek bir salata kasesinin içerisine koyun. Küçük parçalar halinde sarımsak ve  maydanoz ekleyerek daha da çok lezzetlendirin. Daha sonra birkaç kaşık zeytinyağı dökün ve hep birlikte karıştırın. Sonunda, kase içeriği üzerinde yoğurt dökerek sağlıklı ve faydalı bir brokoli salatası elde etmiş olursunuz.

Size gereken maddeler şunlardır : 500 gr. brokoli, 2 diş sarımsak, 1 demek maydanoz, 2 kaşık zeytinyağı, bir tutam tuz ve bir fancan yoğurt ile birlikte besin değeri yüksek salata yapabilirsiniz.