Bundan Sonra Patlıcan Saplarını Atmıyoruz !

Çoğu kez hiç düşünmeden koparıp attığımız patlıcan sapları birçok kişinin yaşamının bir döneminde başına gelen bir hastalığa çare. Bu hastalık ne mi? Basur.
Yeşil patlıcan sapı, basurun çözümünde doğal yöntemlerden önemli bir seçenek.

Basur Nedir?

Sindirim sisteminin Kalın bağırsak kısmında rektum ve anüste bulunan toplardamarların genişlemesi sonucu kesecikler oluşturmasına Basur denir.
Toplardamarlar genişler ve varisler oluşturarak, dışkılama yolundan dışarıya doğru çıkarlar. Dışkılama ya da taharet sırasında ele gelirler.
Bu keseler İlk başlarda sadece anal kanalın içinde kalınlaşmalar şeklindedir. Eğer gereken tedavi yapılmaz ise bu variköz yapılar dışkılama yolundan dışarıya doğru sarkar. Tuvalete gidildiği zaman dışkılamayla meme ya da memeler görülür. Bazen buna makat yırtıkları da eklenir. Ve bu acının artmasına yol açar. Çoğu zaman da teşhis bu ağrıdan sonra konur.
Toplum da basur çeşitli isimlerle anılmaktadır. Hemoroid, mayasıl bunların en önde gelenleridir. Yaş ilerledikçe,görülme sıklığı artar. Beslenme alışkanlıkları da basur oluşumunda büyük etkendir. Sıvı alımındaki azalmalar, kabızlığa yol açar. Kabızlık basur oluşumunda büyük bir etkendir.
Basur, ilerleyince cerrahi yöntemlerle tedavi edilmeleri gerekir. Ama beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi ya da bazı doğal yöntemler bu hastalıktan kurtulmaya çoğu kez çare olmaktadır.
Son yıllarda çok fazla kullanılan yöntemlerden birisi patlıcan sapı kürüdür. Bu kürü uygulayan okuyucularımız çok fazla fayda gördüklerini ifade etmekteler. Ama unutmayalım ki; her kür gibi bu tedavi de tarif edildiği gibi uygulanılmalıdır.
Başka dikkat edilecek bir nokta, makatta oluşan yırtıklardan dolayı bazen tabloya enfeksiyon da eklenmektedir. Enfeksiyon söz konusu ise hekim desteği alınarak antibiyotik kullanımı şarttır.

Basur ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Basur oluşumunda kabızlığın rolü büyüktür. Dışkı, anüsten dışarı çıkarken kanalın cidarını zorluyorsa basur ya da makat yırtığı oluşum ihtimali artacaktır. Saf zeytinyağını bir parça pamuğa dökerek basur memesinin üzerine koymak, yırtıkların ve keseciklerin düzelmesinde çok etkilidir. Zeytinyağlı pamuk uygulaması en az 10 gün aralıksız yapılmalıdır.
Leğen içine sıcak su koyarak, 30 dakikalık oturma seansları da özellikle makat yırtıklarının iyileşmesinde çok fayda sağlar.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi zeytinyağı yerine Acı badem ezmesi sirke ile karıştırılarak da basura sürülebilir.
At kestanesi ezilerek un haline getirilerek yemeklerden önce 1 çay kaşığı yutulur.
Ayva çekirdeği, dere otu gibi bir çok gıda yine basur tedavisinde kullanılmaktadır.
Düzenli beslenme, hep katı yememek, posalı ve sıvı yiyeceklere de beslenme de yer vermek, çok acı yememek, gazlı içeceklerden, çay ve kahve gibi kullanımını azaltmak basurun tekrar oluşumunu engelleyecektir.

Patlıcan Sapı Kürü Nedir ?

10 tane patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesip, sapları iyice yıkanır.
Saplar, bir tencerenin içerisinde 10 bardak su ilave edilerek kaynatılır.
Su kaynamaya başlayınca, tencerenin kapağı kapatılıp, bu kez kısık ateşte 25-30 dakika daha ısıtmaya devam edilir.
30 dakika tamamlanınca ocak kapatılır. Ve karışımın soğuması beklenir. tencere iyice soğuyana kadar kapağı açılmamalıdır.
Soğuduktan sonra tencerenin kapağı açılır ve içindeki saplar alınır.
Kalan kaynamış sıvı buzdolabında muhafaza edilmelidir.
İşte bu karışım, kaynamış sıvı günde 2 defa, aç karna sabah ve akşam olarak 1’er bardak olarak içilir.
Hazırlanan bu sıvı ile küre 5 gün devam edilir.
Yeterince fayda görmeyenler patlıcan sapı kürünü tekrarlayabilirler.