‘D vitamini’ İçin Güneş Kremlerinden Kaçının

‘D vitamini’ İçin Güneş Kremlerinden Kaçının

Deniz kenarlarında ve sahillerde güneşten korunmak için akla gelen ilk yol güneş koruyucu kremlerdir. Ancak son günlerde uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda güneş kremleri, güneş ışınlarının vücutta D vitamini oluşmasına engel oluyor. Özellikle çocuklarda D vitamini eksikliği kemik gelişiminin aksamasına neden olabiliyor. İnsan vücudunda kalsiyum metabolizması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesinde D vitaminin çok önemli bir rolü var.

D Vitamini Kalsiyum Dengesini Bozar

Vücutta yeterli miktarda D vitamini bulunmadığı taktirde kalsiyum dengesi bozulabilir. Kalsiyum vücut için neredeyse en önemli minerallerden biridir. Özellik bir çok doku ve organın çalışmasında etkin rol oynamaktadır. Güneş koruyucu kremler vücuda sürüldüğünde vücut güneşten faydalanamaz. Vücut, gerekli olan D vitaminini güneş kreminin sağladığı kalkan yüzünden elde edemez. D vitamini eksikliğinde vücut ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerden sağlar. Ve kemiklerdeki kalsiyum eksikliği yüzünden kemiklerimiz güçsüz kalır.

Sıcak ve güneşli günlerde, sağlığımız açısından yapılması gereken en önemli şey bilinçli güneşlenmek. Güneş ışığı, vücutta D vitaminin oluşması için en önemli etmenlerden biridir. Cildin mutlaka güneş görmesi vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bilinçli Güneşlenme..

Güneş ışınların dünyaya dik geldiği saatlerde değil, eğik geldiği saatlerde güneşlenmek daha faydalı olacaktır. Özellikle öğle saatlerinde güneşlenmek oldukça sakıncalıdır. Güneş ışınlarının eğik geldiği saatlerde güneşlenme esnasında herhangi bir güneş koruyucu kremi kullanılmaması gerekiyor. Vücutta D vitamini oluşabilmesi için cildin çıplak olarak güneş görmesi şart. Güneşlenmek için illa deniz kenarında bulunmakta şart değil. Uzmanlar evlerinizin balkonunda, bahçenizde veya terasınızda bile olsa güneşlenmek gerektiğini söylüyor. Vücudumuzun güneşle tanıştığı ilk randevuda 5 dakika, ertesi gün 10 dakika ileri ki günlerde yarım saate kadar güneş altında durmamız vücut için faydalı olacaktır. Eğer bireyin herhangi bir tıbbi neden dolayı güneşe çıkamama sorunu yoksa her bireyin güneş altına çıkması gerekir.

Özellikle çocukları güneşle buluşturmayı ihmal etmemiz gerekir. Büyüme çağında eve tıkılmış olan çocuklarınızı, güneşlenmek için uygun ortamlara sokmanız sizin elinizdedir. D vitamini ihtiyacı çocuk yaştaki bireylerde daha fazladır.