‘Dağ Çayı’ Hastalıkların Yeni İlacı

Dağ Çayı Nedir

Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte, sıcak havalar zaman zaman insanların direncini kırabiliyor ve hastalığa davet çıkarabiliyor. Bu sebeple kimilerimizde yaz ayı gribal enfeksiyonları görülebiliyor. Hastalıklardan kurtulmak adına tıbbi ilaçlar kullamak ise zaman zaman vücudumuzu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Uzmanlar ise bu gibi durumları engellemek adına bitki çayı tüketilmesini öngörüyor. Tercih edilmesi gerekenlerin başında ise Dağ çayı geliyor.

Türkiye’de yetişen endemik bitkilerin başında gelen, mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahip olan dağ çayı, yaz aylarında sağlık konusunda sizin en büyük yardımcınız olabilir.Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Tıbbi Bitkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kan, Türkiye’de yaklaşık 3 bin çeşit endemik bitkinin bulunduğunu söyledi. Türkiye, endemik bitkiler bakımından dünya ortalamasının bir hayli üstünde yer alıyor ve bu bitkilerin faydalarından yararlanmak bizim elimizde. İnsan vücuduna faydalı bu bitkilerin tüketilmesi, kişiye direnç sağlamakla birlikte hastalıklara karşıda bağışıklık kazandırıyor. Dağ çayının faydalarını bununla sınırlı kalmıyor. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri rahatlatır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahiptir. İltihapları gidermeye yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltır ve gaz söktürür. İdrar arttırıcıdır.

Endemik ürünlerin başında gelen dağ çayı ile ilgili araştırmaları bulunan  Prof. Dr. Yüksel Kan şunları söyledi; “Üç yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda, bitkinin doğal alanlarında alınan verimden çok daha yüksek kalitede verim aldık. Bu bitki, ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor. İçerdiği mineral bakımından da çok zengin. Antioksidan etkileri çok yüksek olduğu için serbest mikroplarla savaşımda vücut direncini artırarak, hastalıklara karşı korumada çok etkili.” Özellikle vücut direnci zayıf olan çocukların ve yaşlıların yaz enfeksiyonlarına karşı günde bir fincan dağ çayı tüketmeleri gerekir.

Dağ çayı kullanımı ise oldukça kolaydır. Kurutulmuş çiçekli dallarının üzerine kaynamakta olan su döküldükten sonra birkaç dakika demlenerek hazırlanan çay içilir. Demlemenin süresi dağ çayının rengini, kokusunu ve tadını etkiler. Damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İçimi hoş, tadı güzel bir çaydır.

Uzun zaman önce Atalarımızın devamlı olarak tükettiği bitki çayları, son zamanlarda pek tercih edilmese de insan sağlığı için çok önemli doğal kaynaklardır. Bitki çaylarından sadece şifa bulmak için değil, hastalanmamak için tüketmemiz gerekir. Sağlık açısından endemik bitkilerin hayatımızda önemli bir yeri olmalıdır. Bu konuda ebeveynlerin payının büyük olduğunu söyleyebiliriz. ve erken yaşta çocuklarını, endemik bitki çaylarıyla tanıştırarak ileride sağlıklı bireylerin yetişmesinde büyük pay sahibi olabilirler.