Demir Eksikliği

Demir Eksikliği Kimlerde Görülür

Demir eksikliği hasta insanlarda , vejeteryanlar da , diyetlerini dikkate olmayan kişilerde ya da sıkı bir diyet planı içerisinde bulunanlarda oluşabilmektedir. Ayrıca çocuklar, hamile kadınlar ve emziren annelerde de yaygın olarak görülmektedir.

Bayanların hamile olduğu dönemlerde bir fetus dokuz aylık bu dönemde büyür ve gelişir . Bu ay boyunca bazı kişilerde demir eksikliği görüldüğü zaman fetusun büyümesi hızlanır ve ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Demir eksikliği nedeniyle, hemoglobin ve eritrositlerin değerleri de düşmektedir. Buna bağlı olarak demir eksikliği anemisine neden olur.

Demir eksikliği durumunda bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Yorgunluk , soluk cilt , baş dönmesi , hızlı nabız , iştahsızlık gibi…

Kısa bir süre içerisinde kandaki demir oranını arttırabilmek için bazı bitkisel ve doğal gıdalar tercih etmemiz sağlıklı olacaktır. Tabii ki, ihtiyaç halinde bir doktora gitmek de doğru olacaktır.

Karanlık orman meyveleri

Böğürtlen , yaban mersini ve siyah aronia başlıca karanlık orman meyveleri olarak adlandırabiliriz. Demir açısından oldukça zengin olan bu bitkileri düzenli olarak tüketmek hem demir eksikliğimizi gidermekte hem de kan kalitesini artırmaktadır.
Hamilelik sırasında kahvaltıdan önce bir avuç böğürtlen yemek, önemli ölçüde demir , hemoglobin ve eritrosit düzeylerini bir aylık zaman içinde arttırmaktadır.