Diyabet Hastalığından Korunma Yolları

Diyabet Nedir ?

Diyabet hastalığı, enerji olarak alınan şekerin vücutta kullanılamaması ve kanda birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Şeker, bağırsaklarda emilebilmesi için en küçük haline kadar parçalanması gerekir. Şekerin kullanılabilen en küçük parçasına glikoz adı verilir. Besinlerle birlikte alınan şeker bağırsaklarda glikoza çevrilir ve hızla emilerek kana karışır.

Diyabetten Nasıl Korunur ?

  • Başta kilo dengenizi kontrol altında tutmanız gerekir. Bunun için beslenmenizi vücudun ihtiyaçlarına göre yapmanız gerekir.Eğer kontrol etmezseniz kalori alımlarınız devam edecek ve diyabet riskisi uzayacaktır.
  • İçeriğinde şeker içermeyen içecekler tüketmeniz gerekmektedir. Eğer yapmış olduğunuz diyet programı varsa bunların içinden kola, enerji içecekleri ve buna benzer içecekleri kaldırmanız gerekir.
  • Lif içerikli zengin gıdalarla besleniniz. Lif içerikli besinler tokluk hissini tuttuğu gibi yemek yeme alışkanlığınız azalacak ve kalori alımı azalacaktır. Buda fazla kilo ve diyabete yakalanma riskini azaltacaktır.
  • Gün içerisinde yarım saat olsa da hareket, egzersiz yapınız. Fiziksel aktivitenin kilo vermek ve kan şekerinin dengelenmesi için faydalıdır.

Yıllardır uzmanlar diyabet hastalarının şeker kullanımının zararlı olduğunu belirtmiş ancak yapılan araştırmalara göre karbonhidrat alımı dengelendiğinde diyabet hastalarının ufakta olsa şeker yemelerinin sakıncası olmadığını gözlemlemişlerdir.