Doğal İlaç Tarçın

Tarçın İçeriği ve Etkileri

Tarçının en büyük özelliği olan güçlü bir anti bakteriyel ve anti mantar olan şifalı kaynak besinini insan vücudu üzerinde birçok avantajı bulunmaktadır. Bu besin kaynağı yaklaşık olarak 20 ile 30 metre ulaşan ve daha çok Malabar, Çin ve Doğu Adalar bölgelerinde görülen ağaçların kabuklarından elde edilen oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Kabuğundaki uçucu yağlar esas alınarak meydana gelen tarçın şifa yeteneklerini tetikleyen aktif ve etkili üç bileşenleri bulunmaktadır. Bu aktif bileşenler cinnamyl, asetat ve sinnamil alkol olarak adlandırılmaktadır. Bu özel bileşikler insan sağlığı üzerinde etki olarak özellikle anti pıhtılaşma eylemleri, anti miktobiyal aktivite ve kan şekeri düzeyleri üzerinde dengeleyici özellik göstermektedir.

Tarçının Faydaları

Tarçın yağ asidi dağıtımlarını kısıtlayarak, kanın aşırı pıhtılaşmasını önler. Pıhtılaşmayı önleyici eyleminin yanı sıra, kimyasal işlemler sonucunda meydana gelen iltihaplanmayı azaltma özelliği de vardır. Aynı zamanda bir anti inflamatuar ot olarak da kendisi gösterebilmektedir. Ayırca tarçın besin kaynağı kalsiyum ve lif açısından oldukça zengindir.

İnsülin üretimini artırırken kan şekeri seviyesini düşürür. Bu nedenle tarçın şeker hastalığı olan kişiler için oldukça yararlıdır. Yapılan araştırmalara göre ayrıca tarçın ağız kokusuna neden olan bakterilerin yok olmasını sağlayarak ağza ferahlık verir ve kokuyu önler. Tarçın ayrıca ağrı kesici olarak kullanılan güçlü bir antioksidan özelliği de bulunmaktadır.Kramp, kalp ve karın ağrılarına sebebiyet veren organların sıcak tutulmasını sağlar ve bu ağrıları engeller. Gıda koruyucu doğal bir alternatif olarak kullanılabilir.

tarçın faydaları, tarn faydalar, tarcinin icindekiler, tarcininfaydalari