Domuz gribi 5 günde 4 can aldı

Kocaeli’nde Domuz Gribi teşhisi konulan 1 kişi 12 Mart günü hayatını kaybederken, 2 kişi H1N1 şüphesiyle tedavi altında. Mersin’de ise grip teşhisi konulmasının ardından son 3 günde ölen 3 kişinin de H1N1 virüsü taşıdığı öne sürülüyor. Kesin sonucları lab

Türkiye’de, domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü nedeniyle tedavi gören 35 yaşındaki Selda Tuğgün Kocaeli’nde 12 Mart günü öldü. 2 kişinin de aynı şehirde domuz gribi şüphesiyle tedavi edildiği açıklandı. Mersin’de ise son 3 günde yaşamını yitiren 3 kişinin ölüm nedeninin H1N1 virüsü olduğu öne sürüldü. Bu kişilerin ölüm nedeninin kesinlik kazanması için laboratuvardan gelecek test sonuçları bekleniyor.

1 ÖLÜ, 2 ŞÜPHELİ

10 Mart günü Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ne yüksek ateş ve titreme gibi şikâyetlerle başvuran Selda Tuğgün adlı kadın H1N1 virüsü teşhisi konularak yalıtımlı özel yoğun bakım odasında tedaviye alındı. Genç kadın 12 Mart günü hayatını kaybetti. Hastanenin acil servisine başvuran başka bir kadın hastanın da H1N1 virüsü taşıdığı şüphesiyleyoğun bakımda tedavisinin sürdüğü, durumunun ciddi olduğu bildirildi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de H1N1 şüphesiyle başka bir hastanın tedavisine devam ediliyor. Bu arada Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde önceki gün de Güler Akbaş (53) adlı bir kadın hasta daha hayatını kaybetti. Bu hastanın da H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Ancak Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Akbaş’ın ölüm nedeninin bir akciğer rahatsızlığı olduğunu, H1N1 virüsü tahlil sonucunun ise yaklaşık bir haftada alınabildiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Ocak ayının sonlarında domuz gribinin ülkemizde yeniden görüldüğünü açıklamıştı.