Düzensiz Uyku Yağlanmaya Neden Oluyor

Düzensiz Uyku Yağlanmaya Neden Oluyor

Neredeyse ömrümüzün 3 te 1 ini uykuyla geçiriyoruz. Uyku, vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. Uyku, 24 saatlik zaman diliminde doğal olarak yerini almaktadır.Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir. Ancak yoğun iş temposu ve stres insanların düzensiz bir uykuya sahip olmalarına neden oluyor. Düzensiz ve az uyku, vücudumuzda salgılanan birtakım önemli hormonların dengesini ve düzenini bozabiliyor. Bu da bireyin az uyumasının, şişmanlığa ve yağlanmaya karşı olan savunmasının kırılmasına neden oluyor.

Türkiye’de uyku ile ilgili son 10 yılda yapılan araştırmalarda, düzensiz uykunun insan sağlığını hem tıbbi anlamda hemde psikolojik anlamda etkilediği kanıtlanmıştır. Uzmanların yaptığı araştırmalar uyku süresi ile şişmanlık arasında olan bağlantıyı net bir şekilde gözler önüne sermiştir.

İdeal Uyku Süresi 7-8 Saat..

Gün içerisinde zamanını daha az uyku ile geçiren kişilerin şişmanlığa daha fazla eğilimli olduğu yapılan testler sonucu kanıtlanmıştır. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama 7-8 saatlik uykuya ihtiyacı olacaktır. Bu süre kişinin direncini geri kazanmada ve uykunun alınmasına yeterli olacaktır. Bazı istisna durumlarda ise, kimi insanlarda 5-6 saatlik uyku kimilerine ise 11-12 saat uyku mutlak gerekli olabilir. Ancak bunlar her bireyde gözüken bir özellik değildir. Kişi sabah uyandığında zinde uyanıyorsa, gün içerisinde uyuma saatine kadar uykusu gelmiyorsa kişinin kendine ayırmış olduğu uyku saati yeterli seviyededir.

Az uyku Yağlanma Sebep Oluyor..

Az uykunun kişiler üzerinde gösterdiği kilo probleminin başlıca sebebi, kişilerin yemek yiyebilmeleri için daha fazla zamana sahip olduklarıdır. Bu durum akşam yemeğinden sonra başka bir öğün yeme ihtiyacı duyan bir insanın, akşam yemeğinden sonra başka bir öğün yemeyen bir insana göre daha fazla kilo riski taşıdığını gösterir. Düzensiz ve az uyku sonucunda vücudumuzda salgılanan bir takım hormonların dengesinin bozulması, şişmanlığa ve yağlanmaya karşı eğilim oluşturuyor. Kişinin ihtiyaç duyduğundan daha az uyku veya daha fazla uyku kişinin vücut dengesini bozmaktadır. O nedenle ideal uykuyu kişi kendisi belirlemelidir. Eğer yeterli süre uyuyamayan kişilerin yaşadıkları kilo problemleri, diyet ve egzersiz ile ortadan kalkabilir. Düzenli uykuya alışmak her şeyden önemlidir. Hem sağlığımız hemde psikolojimiz açısından uykumuzu ihmal etmemeliyiz.