EMZİRME DÖNEMİNDE ANTİBİYOTİK KULLANIMI VE ANNE SAĞLIĞI…

EMZİRME DÖNEMİNDE ANTİBİYOTİK KULLANIMI VE ANNE SAĞLIĞI…

Gebelik ve sonucunda Dünyaya gözünü açan bir insan,canlı ve sonrasında yaşama anne yardımı ile tutunma buna bağlı gıda olarak yaradanın mucizesi anne sütü.Peki bu emzirme sürecinde anne nelere dikkat etmeli ve emzirme yolu ile bebeğe geçebilecek zararlardan da nasıl korumalı.
EMZİREN ANNE ANTİBİYOTİK KULLANABİLİRMİ ?
Anne ,doğumdan sonra enaz 1 yıl boyunca bebeğini sadece kendi sütü ile beslemesi gerekmektedir.Bebeğin başta bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve her türlü besini karşılayabilecek özellik ve yapıdadır anne sütü.Bu vesile ile anne mutlaka sütüne karışabilecek ve bu yollada bebeğe zarar verecek yiyecek içecek ve ilaçlardan uzak durmalıdır.
Mutlaka ama mutlaka anne hastalık durumunda antibiyotik kullanacaksa bu doktoru tarafından sütünü etkilemeyecek ilaçlar olmalı.Doktor tarafından verilen ilaçları anne mutlaka kullanmadan prospektüsünü okumalı ve ona göre verilen uygun dozu almalıdır.
Anne her koşulda vitamin besin değeri yüksek mineraller alabilir.Bununla beraber doktorunun verdiği bir gida uygulaması varsa onada dikkat edip beslenmesini bu yönde yapmalıdır.
Mide bulantısı ve kusmalarda yine verilen ilaçlar düşük bir dozda kullanılmasında sakınca görülmemektedir.
Strese bağlı antidepresanlar,uzun süreli olmasada düşük dozlu antidepresanlar kullanılabilir ,bu süreçte bebekte takip altında tutulmalı süte azda olsa karışma ihtimalleri olduğundan mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.
BEBEĞİN SAĞLIĞI KADAR ANNE SAĞLIĞI DA ÖNEMLİDİR…
Anne emzirme döneminde her nekadar bebeğini düşünüp ona göre ilaç kullanmaya çalışsada kendini ve hastalığınıda düşünmek zorundadır.
Kronik hastalığı olan anneler bebeğe zarar vermeyecek emzirme yolu ile bulaşmayacak ilaçları dozuna göre doktor tavsiyesine uygun kullanmaya devam etmelidir çünkü anne sağlıklı olursa bebeğe de daha sağlıklı bakabilecektir.