Evdeki Böceklere Doğal Çözümler

Evimize Böcek Neden Girer ve Çözümleri

Böcekler havaların ısınması ile daha çok üreme yaparlar ve daha çok ortada görünmeye başlarlar. Böceklerin en sevdiği ortam olan sıcak ve nemli yerlerin oluşması yaz ayları gelmesiyle bu ortamlara zemin hazırlamaktadır. Peki bu böcekler evlerimize neden geliyor. Sıcak havaların artması ile birlikte böcekler daha çok hareketlendikleri için evlerimizde onların istediği ortamı bulundurmamamız gerekmektedir. Bulunduğumuz takdirde evlerimize gelip üreyerek çoğalmaya başlarlar bu hem görüntü kirliliğine hemde psikolojik olarak tiskinmemize sebep olur.

Bu böcekleri aslında evlerimize bizler çağırıyoruz. Çünkü evimizde yemek kalıntısı bıraktığımızda, masaların altına düşen yemek parçaları ve ekmek kırıntıları, evimizdeki tozlanmalar, çatlaklar ve delikler böceklerin hanemize girmelerine kolaylık sağlamaktadır. Bu sorunları çözerek böceklerin evimize girmelerine engel oluruz fakat bunlara rağmen hala gelmeye devam ediyorlarsa bunlara önlem olarak bir kaç kolay ve doğal önlemler bulunmaktadır. Bunlar;

Karıncalar İçin: Karıncalar salatalık kabuğunu hiç sevmezler. Çıktıkları yere koyacağınız salatalık kabuğu sayesinde artık orda karınca olmayacaktır. Tebeşir karıncaların sevmediği bir diğer maddedir. Karınca çıkan yere tebeşirle bir çizgi çizmeniz yeterli olacaktır. Şaşırtıcı ama gerçek karıncalar o çizgiyi geçmezler. Ayrıca; karınca çıkan yere bebe pudrası dökerseniz, bu onların nefes almalarını engelleyeceğinden toplu olarak öldürücü etki sağlayacaktır.

Hamam böcekleri için; Hamam böcekleri defne yaprağı, sarımsak, nane yaprağı, karbonat, sirke ve limon gibi bitkileri sevmezler. Bunlardan bir ya da birkaç tanesini böceklerin bulunduğu yerlere koyarak evimizi terk etmeleri sağlanacaktır.

Fareler için; fareler unlu gıdaları çok sevdiklerinden, un içerisine bir miktar fare zehiri koyup suyla karıştırarak hamur haline getirin. Küçük toplar yapıp farenin görebileceği yerlere koyun. Fare zehirleri sindirim sistemlerini bloke ederek onları öldürecektir.

Sinek ve benzeri uçan canlılar için; Sinek ve benzeri uçan hayvanların gelmemesi için bir kabın içerisine su doldurup sinek gelmesini engelleyen bitkilerden koyarak sineklere engel olabiliriz. Bunlar nane yağı, üzüm çekirdeği yağı, biberiye ve limon yağı gibi doğal birçok yollarla kendi soluğumuz havada zarar vermeden engel olabiliriz.

Bitkileri böceklerden korumak için; su püskürtme şişesine, 1 litre su 1 tatlı kaşığı arap sabunu ekleyip iyice çalkalayın. Sabun tamamen eridikten sonra çiçeklerinize püskürterek bitki çiçeklerine önlem almış oluruz.