Fesleğen (Ocimum basilicum)

Fesleğen Nedir ve Etkileri

Sinir sistemi ve hormonlar üzerinde dengeleyici bir etkisi vardır. Bir fesleğen çayı, kan şekeri düzeyleri ve kan basıncını düşürmek için iyidir. Ayrıca hazımsızlık, grip, böbrek ve mesane rahatsızlıkları olmak üzere baş ağrısı, migren, şişkinlik, bulantı, kusma, kabızlık, soğuk algınlığı, öksürük ve ateş gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bu analjezik ve anti inflamatuar olduğu gibi akciğer sorunlarını, zor idrar yapma, hafıza problemleri, burun tıkanıklığı, saman nezlesi, artrit, romatizma ve eklem ağrısı, kramplar, sinir koşulları, tıkanıklık, besin emilimi, karın şişliği temizlemek ve rahatlamamızı sağlamaktadır.

Sinir dokularının güçlenmesini sağlar, beyin de bulunan hacimsel sinirlerden ve depresyondan meydana gelen sıkılmalar dan kurtarır.Vücuttaki yağ birikimini önler. (özellikle menopoz sonrası kadınlarda) deri hastalıklarına, kanser aşamalarına ve bağışıklık sistemine karşı önlem almamızda büyük yardımcımızdır.

Dışarıdan seyreltilmiş uçucu yağ akne , ürtiker , böcek ısırmaları ve deri enfeksiyonları için yararlı olabilir .

Basil ürtiker tedavisi için doğal bir anti histaminik olarak çalışabilir . Fesleğen bitkisinden bir çift dal ısıtın ve kovan için hafifçe uygulayın bazı buhar altında bırakır . Basilkovan neden olan yabancı madde bu mücadele olması gereken bir şey olmadığını vücut güvence yardımcı olabilir .

Not : Uçucu yağ Hamile veya emziren anneler için uygun değildir .

Basil demir absorbe için gerekli iz mineral bakır ( organik form ) , içerir .

feslegen nedir