GİNSENG NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Görüntü olarak kökü insan şekline benzeyen ve organik ismi yunanca panax anlamına gelen,çeşitleri çok olup en verimlisi kore topraklarında yetişen 4500 yıllık bir bitkidir.
İnsan vücuduna benzerliğinden bu bitkinin ilahi bir kudreti olduğu düşünülmektedir.
Yine hindistan ve çin kültüründe kutsal olarak söz edilmektedir.
GİNSENG‘İN VÜCUDA FAYDALARI NELERDİR?
* Vücudumuza direnç ve güç katar.
* Damar kaynaklı hastalıkların tedavisinde destek olur.
* Vücuttaki kan şekerini düşürür ve dengelemesine yardımcı olur.
* Sinir damarlarına etki ederek sağlamlaşmasına yardımcı olur.
* Kollesterol üzerinde olumlu etkileri vardır.
* Panax ginseng vücudumuzu hastalıklara karşı korur,bağışıklık sistemini destekler.
* Akciğer bölgesini sağlıklı,doğal hali ile kanlandırdığı için astım ve bronşit gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır.
*Toksinleri ve radyasyona maruz kalmış vücudun temizlenip dışarı atılmasına yardımcı olur.
*Ve daha birçok sorundan insanı bir zırh gibi çevreleyen mucize bir bitkidir.
GİNSENGİN ÇEŞİTLERİ?
PANAX KORE GİNSENGİ;Adı en çok duyulan,Çin,Hindistan ve Korede yetişen en az 100 yıl toprak altında yaşayan ve toprak altında kaldıkça verimliliğini arttıran mucizevi bir çeşitidir.
PANAX KIRMIZI GİNSENG;Hayatın mükemmel iksiri kırmızı ginseng en kuvvetli ve mükemmel hüçre yapıcıdır.Japonya,Kore ve Çin ülkelerinde insanların vazgeçilmezi haline gelmiş bir ginseng çeşitidir.
PANAX AMERİKAN GİNSENGİ;Ginseng ailesinin önem arz eden bireylerindendir.Kızılderililer tarafından önemli sayılan bitki halen kabileler arasında bolca kullanılmaktadır,tedavi özelliği diğerlerine göre daha az olduğundan sadece destek olarak kullanılmaktadır.
PANAX BEYAZ GİNSENG;Beyaz ginsengin soyulan kökü güneş ışığı yardımı ile kurutup kullanılan bir bitkidir diğerlerinden biraz daha az etken madde içerir.
PANAX SİBİRYA GİNSENGİ;Diğer tüm ginsenglere göre en düşük yapıya ve iyileştirmeye sahip özellikleri bulunmaktadır,
Bu bitkiler,genelde güneşte kurutulmuş veya toz halinde satılmaktadır,yine köklerini suda mayalayıp belli bir zaman ölçeğinde bekletipte kullanmışlardır.
PANAX GİNSENGİN ZARARLARI VARMI?
Faydalarının yanı sira zararlarıda bulunmaktadır.
Belirtilen ölçü ve dozlarda,uzman kontrolünde kullanılmadığı sürece baş dönmesi,mide bulantısı,uyku düzeni sorunu görülebilmektedir.Gebe ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.
Genel olarak değerlendirdiğimizde,bin yıla aşkın tecrübesi ile ginseng ailesi kontrollü kullanımı ile hayatımıza sağlık depoluyor.