Göz Kapağı Düşüklüğü Öncesi Ve Sonrası

Blefaroplasti ameliyatı şeklinde de isimlendirilen göz kapağı düşüklüğü ameliyatı üst ya da alt göz kapağı yada her ikisinin görüntüsünde de iyileşme sağlar, göz çevrenizde daha genç bir görünüş sağlayarak sizi psikolojik olarak estetik ve dinç bir görüntüye kavuşturur.

Ameliyat Öncesi

Göz kapağı ameliyatından önce bir hafta süreyle aspirin vb gibi ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Aynı biçimde yeşil çay vb gibi doğal çaylar ile E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığı için, bunların da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamasında fayda olmaktadır. Göz tansiyonunun çok olması, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu ve bunun gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski arttıran durumlardır. Eğer bu kronik rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuzu bu konuda daima bilgilendirin. Bu operasyon hakkında uzmanlardan direkt bilgi almak için tıklayın.

Ameliyat Sonrası

Göz kapağı ameliyatında işlemin bittiği süreden sonra  göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Göz çevresine işlem sonrası ödemi denetim etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılmaktadır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Erken devirde arnika krem başlanması morlukların daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikayetleri artırır. Operasyonda yapılan işlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilmektedir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.
işlem sonrası 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve daha önceki aktiviteler yavaş yavaş arttırılabilir. Operasyon  sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalmak üzere göz kenarına ufak bir bant daha konulabilir. Gün içerisinde göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken muhakkak özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındıktan sonra, sararma ve morarma gibi bir şişlik gayet doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu ve benzeri ödem arttıran aşamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır,
işlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir şeydir. Gün arasında bu şişlik giderek azalır. ilk haftalarda rüzgar ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden faydalanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Üst göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkati çekebilir. Göz köşesinde ise bu hal bazı olgularda daha uzun süreyle devam edebilir. Göz kapağı derisi çok ince olduğundan deride oluşacak izi 1 yıldan sonra ayırt etmek oldukça güçtür. Gene bazı olgularda göz dış kenarının adale askısı ile asılması gereken pozisyonlarda, ilk hafta daha dikkat çekici olmak üzere, gözler çekik görülebilir. Bu hal her geçen gün azalır.

goz kapagi dusuklugu, göz kapağı düşüklüğü için krem, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğüne krem