Gülün Faydaları

Gül Nedir ?

Gül, pembe, kırmızı, sarı, siyah ve beyaz renkli çiçekleri olan, gövdesi dikenli, hoş kokulu bir bitkidir. Sonbahar mevsimine kadar açıp açıp kapanan bitki, genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilen gül, bir çok kullanım çeşidi vardır. Bunun yanında bir çok hastalıkta şifa niyetine kullanılır.

Gülün Faydaları

Gül çiçeği kaynatılarak çay yapılır. Bu da bağırsak sorunu olanların bağırsaklarını rahatlatır ve mide bulantısına karşı iyi gelir. Gül yağı ve gül suyu cilde sürüldüğünde ciltte canlılık katar, cildi temizler ve kuvvetlendirir. Antiseptiktir. Bademcik ve boğaz iltihaplanmalarını giderir. Yine gül suyu kaynatılıp ılık bir şekilde gözlere sürülürse göz kanlanması ve nezleye karşı çok faydalı gelir. Bu suyla gargara yapıldığı takdirde ağız yaralarına, diş eti sorunlarına ve diş ağrılarına iyi gelir.

Reçel olarak kullanıldığı zaman boğaz ve mideyi rahatlatır. Suyuna batırılan bezi alna konulduğu zaman ise baş ağrısını keser. Yağı ise göz çevresinde oluşan kırışıklıklara karşı faydalıdır.

Yağ olarak kullanımında cilde canlılık vererek gerginleştirir. Ciltteki doğuştan kalan lekeleri temizler. Alerjik ciltlerde kullanılması gereken bir bitkidir. Bunların yanında kabızlık için doğal bir tedavi seçeneklerinden bir tanesi olabilir.

Gülün Kullanımı

Bir çok kullanım çeşidi vardır.  Krem, reçel, suyu, maske gibi kullanım çeşitleri vardır. Bunların yanında çay olarak da kullanılır. 2 tatlı kaşığı bitkinin, 1 su bardağı kaynar suyun içerisine atıp kaynatınız. 8-10 dakika demini almasını bekledikten sonra süzerek kullanıma hazırlayabilirsiniz.

gülün faydaları