Güzel Bir Kış Uykusu İçin Yapılması Gerekenler

Kış mevsimlerinin de gelmesi ile birlikte özellikle hafta sonları uyuyamayanlar farkına varmadan uykularına engel olacak etkenler doğurmaktadırlar kendilerine, bu etkenlere dikkat ederek hasret kaldığını derin uykuya dalabilirsiniz. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Evi Sıcak Tutmak: Ev ortamındaki sıcaklığımız arttırmak gün içerisinde bir çok kolaylıklara ve rahatlıklara yol açabilir ama uykunuzu kaçırmak adına en büyük olumsuzluklardan biridir aşırı sıcaklıklar. Amerikan Academy of Sleep Medicine tarafından yapılan araştırmalara göre vücudumuz kendini oda sıcaklığına alıştırır buna bağlı olarak oda sıcaklığından daha düşük ısılı bir odada uyumak daha derin ve rahat uyumamızı sağlamaktadır.

Evi Soğuk Tutmak: Bulunduğumuz ortamda ısı derecesini tam olarak ayarlayabilmek önemli bir faktördür. Bunu ayarlamak ve ılık ortamlarda uyumak daha çok tercih edilmelidir. Çok sıcak bir ortamda bulunduğumuzda uyumak nasıl zorlaşıyorsa çok soğuk ortamda bulunmakta buna zıt olarak derin uykuya dalmamız engellemektedir. Bu nedenle kış boyunca rahat uyku uyuyabilmemzi için vücut yapımıza da bağlı olarak normal ısı derecesini belirlememiz gerekmektedir.

Gün Işığı: Bu konu elimizde olmayan sorunlardan biridir. Gün ışığı uyanık kalmamızı sağlamaktadır. Vücudumuzda gün ışığına orantılı olarak uyku gereksinimini karşılamaktadır. Gün ışığı eksikliği de kış aylarında oldukça fazla olduğundan vücut uyanık kalması gerektiğini bazen anlamayabilir ve geceleri uykuya dalmamızı engelleyerek gün içinde yeterince uykusuz kalmamızı sağlayarak uyku düzenimizin bozulması muhtemeldir.

Ağır Yemekler: Ağır yemekler kış aylarında içinizi ısıtmak için faydalı olabilir ama aynı zamanda sizi gece boyunca ayakta tutar. Vücudumuz akşam saatlerinde yediğimiz ağır bir yemeği sindirmek için ekstra efor sarfeder ki bu da bizi uyanık tutmak için yeterlidir. Özellikle kış aylarında yemek vakitlerimizi uyku vaktimize göre ayarlamamız gerekmektedir. Yaklaşık olarak aralarında ortalama 5 saat fark olması tavsiye edilir.