Hamilelik Döneminde Migren Tedavisi

Hamilelik Döneminde Migren Tedavisi

Migren, bir çeşit baş ağrısı türüdür. Kişide zaman zaman ataklar yapan, başın genellikle bir tarafında zonklayıcı bir ağrıyla birlikte bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, görme bozuklukları, baş dönmesi bulunabilen bir ağrıdır. Yapılan klinik araştırmalarında migren hastalığına sahip olan anne adaylarının, hamilelik dönemlerindeki ilk 3 aylarına çok dikkat etmeleri söylüyor. Hamilelik sürecince migren ataklarının artmasından dolayı, uzmanlar anne adaylarını uyarıyor.

Migren, anne adayları için zor bir hamilelik dönemi anlamına gelmektedir. Bu ağrılı dönemi atlamak için doktorlar kronik migren tedavisi için botoks uygulamasını öneriyor. Bu tedaviyle birlikte annelik hayalleri kuranların daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmeleri sağlanıyor. Bu dönemde kullanılan ağrı kesiciler bebeklerin sağlığı için oldukça zararlıdır. Ancak bir türlü geçmeyen ve şiddeti artan migren ağrılarıyla baş etmek oldukça zordur. Hamileliğin 3. ayından sonra migren ağrılarının sıklığı azalsa da, kimilerinde ağrılar devam edebilir. Özellikle hamile annelerin migren tedavileri için, başlarına soğuk uygulaması yaparak veya uyuyarak ağrıyı geçirmeleri öneriyor. Hamilelik döneminde bu tarz uygulamaları yapmak bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Ağrı kesici kullanmaktan kaçının..

Aşırı hassas olduğumuz hamilelik döneminde migren ağrılarının artması, anne adaylarının hayatlarını zindana çevirebilir.  3 aydan fazla süren ve günde 7-8 atak veya 15-2o gün ağrılı gün olarak tanımlanan migrenin tedavisinde botoks uygulamaları, yapılan klinik araştırmalarında hastalar üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Yapılan bu tedavi hastanın alın, şakaklar, enseye ve boyun bölgelerinde belirli noktalarına botulinum toksini iğne ile verilerek yapılmaktadır. Kronik migren tedavisinde botoks uygulamasının verimli olabilmesi için uzman bir doktor veya nöroloji uzmanı tarafından yapılması daha faydalı olacaktır. Unutmayın ki hamilelik döneminde doğacak olan bebeğimizin sağlığı için kendi sağlığımıza daha çok önem vermemiz gerekir. Migren ağrılarını engellemek için özellikle hamilelik döneminde tıbbı ilaçları ve ağrı kesicileri kullanmaktan kaçınmalıyız.