Hangi Mide Rahatsızlıklarında Doktora Başvurulmalıdır

Mide Rahatsızlıkları Nedenleri

Mide, hayatımızı sürdürmek için gerekli olan besinleri alır ve kısa bir zamanda depolayıp bağırsaklara gönderir. Sindirim başlayıp enerji molekülleri açığa çıkarken bazı istemediğimiz sorunlar meydana gelebilir, böyle bir durumda doktora başvurmamız gerekecektir.

Özel Meltem Hastanesi uzmanları midede kanama, ağrı şikayetleri ve yanma olabileceğini belirterek nedenin ise ülser veya gastritten oluşabileceğini açıklıyorlar. Ayrıca belirtilerin mide kanserinden kaynaklı olarak gelişebileceği de görülmektedir. Bu durumda mide rahatsızlıklarının arkasında ülser’in, gastritlerin ve mide kanserinin olabileceği söylenebilmektedir. Dolayısıyla midemizde meydana gelen ağrılar, hazımsızlıklar, yanmalar, iştahsızlıklar ve buna bağlı olarak da halsizlikler ve zayıflamalar meydana geliyor ise en kısa zamanda kontrol muayenesi yapılması gerekmektedir.

Mide Kanserine Dikkat

Mide ülseri ve mide kanseri belirtileri birbirlerine benzediğinden dolayı birbirinden ayırt edilmesi ancak uzmanlar ve doktorlar tarafından yapılabilmektedir. Mide kanseri tedavisi çoğunlukla mide ülseri gibi tedavi edilmeye başlanmaktadır. Bu sebeple dünyada mide kanseri çoğunlukla ileri evrede tedavi edilirken, ne yazık ki yakın zamana kadar bazı hastalar tedaviye gecikmiş ve buna bağlı olarak ameliyat olma şanslarını yitirmişlerdir. Mide kanserine ülkemizde yaklaşık olarak her yıl yirmi bin kişi yakalanmakta ve en sık rastlanan kanserler arasında bulunmaktadır.

Cerrahi gelişmelerde tıp alanındaki gelişmelere bağlantılı olarak hızla gelişmektedir. Bu sayede mide kanserine benzeyen ve organdan başlayan kanserlerin oluşumunda yeni çözümler sağlanmaktadır. Aynı zamanda mide ve karnın ön veya arka yüzeyini aşarak su toplanmalarıyla yanındaki dokulara da yayılması gözlenebilmektedir. Mideyi kaplayan tabakadan gelişen tümör dışa doğru gelişerek dokulara ve lenf damarlarına yayılmaktadır.

Soru ve görüşleriniz için tıklayınız

mide rahatsizliklari