Hava Kirliliği Ciddi Hastalıklara Neden Olabiliyor

Hava Kirliliği Ciddi Hastalıklara Neden Olabiliyor

Dünya’da her gün nüfus biraz daha artıyor, teknoloji gelişiyor, fabrikalar kuruluyor, arabalar üretiliyor. Bu büyüme hızına karşı zaman geçtikçe doğaya ve temiz havaya istemeden de olsa oldukça zarar veriyoruz. Fabrika ve egzos dumanları, atıkların neden olduğu kirli hava, gözle görülür cinsten belli olmasa da çok büyük hava kirliliğine neden olmaktadır. Uzmanlar hayat kaynağımız olan oksijenin ve havanın kirli olması sonucu insanoğlunun ciddi hastalıklara yakalanabileceklerini belirtiyor.

Özellikle büyük ölçüde trafik dumanına maruz kalan şehirler, hava kirliliğinden en fazla etkilenenlerdir. Yoğun iş temposuna ve yoğun nüfusa sahip olan büyük şehirlerde hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar daha çok görülmektedir. Kirliliğin etkisini hemen göremesek de uzun vadede ölümcül hastalıklara yakalanma riskimiz vardır. Nüfus yoğunluğu fazla olan, gelişmekte olan ülkelerin bir çoğu AB hava kirliliği standartlarının altında yer almaktadır.

Trafik dumanından kaynaklanan hava kirliliğinde yaşam süren insanların, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. Kirli hava kişinin kalp kaslarını zayıflatıp, vücudun kan pompalama işleminin daha yavaş yapmasına sebep oluyor. Bu olanlar kalp hastalıklarını da beraberinde getiriyor.

Kirli havada bulunan karbonmonoksit ve azordioksit  gazları akciğere zarar veren en tehlikeli gazlardır. Otobüs, taksi ve kamyonların egzoslarından çıkan bu gaz solunduğunda akciğer tarafından kana karışabiliyor. Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısı 1.3 milyon. Hava kirliliği kalp hastalıklarının yanı sıra kanser ve astım hastalığının da oluşmasına neden olabiliyor.

Kapalı alanları tercih edin..

Hava kirliliğinin gözle görülür derecede olduğu yerlerde, dışarı çıkmadan önce havayı filtreleyen maske takılmasında yarar vardır. Özellikle kalp ve akciğer rahatsızlığı olan kişilerin bu maskeyi takmaları gerekir. Daha fazla kapalı alanlarda kalarak ve yoğun araba geçişinin olduğu yerlerden uzak durarak kendimizi koruyabileceğimiz gibi, sigara içilen ortamlardan da uzak durmamız gerekir. Hava kirliliğinin yanı sıra sigara kullanılmasa bile, sigara dumanını soluduğumuzda vücudumuza ciddi zararlar vermektedir.