Havuç Kansere Yakalanma Olasılığını Düşürür

Havuç Bileşenleri

Havuç antioksidan bileşikler ve A vitamini bakımından bitkisel kaynağı oldukça zengin bir besindir. Bu antioksidan bileşikler kalp ve damar hastalıklarına ve kansere karşı korumaya yardımcı en büyük kaynaklardan biridir. Bu sayede havuç özellikle kansere karşı oldukça fazla etkilidir. Aynı zamanda gece görme duyusunu uyandırarak geceleri keskin görmemizi sağlar. Kan pıhtılaşmasını ve damar tıkanıklıklarını önler. Kalp hastalığı risklerini büyük ölçüde azaltır. Çeşitli kanserlerin oluşmasını engeller. Nikotinin vücuda olan zararlarına karşı korur. Anti aging, C vitamini ve lif için iyi bir kaynaktır. Günde 2 havuç yemek kolesterolü %10 düşürmektedir. Havuç içeriğinde B9 vitamini (folik asit), C vitamini, K vitamini, lif, karotenler ve bor içermektedir.

Havuç İçeriği ve Faydaları

Havuçtan yapılan meyve suyu ve yemeklerde sert olan kabuğu yumuşadığından besin değerleri daha çok ortaya çıkmakta ve beta karoten içeriğinden daha fazla yararlanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kanlarında beta karoten düzeyi düşük olan insanların kalp krizi, felç ve bazı kanser hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu besin sayesinde aynı zamanda güneş ışınlarına karşı korur. Günde 2 tane büyük havuç tüketildiğinde karotenoidler eşdeğer olarak açık tenli kişilerde 2 ile 4 arası doğal bir SPF (görme) verir.

Çocukların mide kısmında meydana gelen threadworms (solucanlaşmaları) ortadan kaldırabilir. Başka bir gıda ile üç gün boyunca her sabah alınan rendelenmiş havuç hızlı bir şekilde bu solucanlar temizlemektedir.