Havuç Yağı İle Cilt ve Saç Bakımı

Havuç Yağı İle Cilt ve Saç Bakımı

Havuç yağı, havuç özünden edilen edilen cildi besleyici bir o kadarda faydalı yağ türüdür. İçinde A, B1, B16 gibi vitaminleri barındırır. Özellikle cilt bakımı ve saç bakımı ürünlerinde kullanılan havuç yağı, aynı zamanda yazın bronzlaşmak için cilde sürülen bir yağ haline gelmiştir. Havuç yağı çok faydalı bir yağdır çünkü içinde A vitamini vardır. Genelde cildi rejenere eden tüm ürünlerde A vitamini vardır. O açında havuç yağının rejenere özelliği vardır. Havuç yağı her türlü bakım için kullanılır.  Gün boyu ter, sigara kokusu ve egzos kokusuna maruz kalan cildimiz bir süre sonra mat halde gözükür. Haftada bir havuç yağıyla zeytinyağını karıştırarak yüzümüze krem sürer gibi yedirebiliriz. Sonrasın yüzümüzde kalan yağ fazlasını peçeteyle silmemiz gerekir. Çünkü kalan yağ, göz çevresinde yağ bezelerinin çıkmasına sebep olabilir. Haftada bir yapılan bu işlemle kısa sürede cildimizin daha parlak ve daha canlı gözükmesini sağlayabiliriz.

Diğer Faydaları

Havucun ve Yağının vücudumuzda yarattığı diğer faydaları ise : Vücuda kuvvet ve direnç verir. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılır. Bağırsak kanamalarını durdurur. Müshil etkisi yaratır, ishali durdurur. Bebek emziren anneler için faydalıdır. Böbrek ağrılarını dindirir. Ses kısıklığını giderir, ses tellerine yararlıdır. Görme gücünü arttır, gözlere çok faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendir, diş bakımında etkin rol oynar. Ultraviole (UV) ışınlarına karşı vücudu korur. Cildin erken yaşlanmasını ve kırışıklığı önler.

Saç Bakımı için Çok Faydalı

Havuç yağının saça uygulanması ve saçı besleme süreci oldukça basittir. Bir kaseye yarım çay bardağı kadar havuç yağı koyun ve bu yağı parmak uçlarınıza hafifçe masaj yapar gibi temas ettiriniz. Masaj saç derinizdeki kan akışını artıracak ve saç köklerinize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Yaklaşık 10 dakika bu masajı uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekleyip ılık su kullanarak  saçlarınızı şampuanla yıkayınız. Bu bakım haftada 1 gün uygulandığında daha sağlıklı ve daha kaliteli saç köklerine sahip olabilirsiniz. 1 ay sonra bu şekilde devam eden saç bakımı sonucunda olumlu etkileri sizde görebileceksiniz. Saç derisinin kuruluğundan şikayetçi iseniz, dökülme problemi yaşıyorsanız, daha yumuşak ve sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız havuç yağı bakımını saçlarınıza uygulayabilirsiniz.