İftar Sonrası Mide Gerginliği,Üşüme ve Titreme

Yaklaşık 16 saat süren oruç sonrası iftarda neler yiyeceğimiz kadar iftar sonrası neler tüketeceğimiz de oldukça önemlidir. Özellikle iftar sonrası birey mide gerginliği, üşüme ve titreme yaşar. Uzun süre aç kalındığı için metabolizmanın yavaşlaması sonucu, yemek yedikten sonra bile eski enerjimiz hemen yerine gelemez ve mide gerginliği yaşayabiliriz. İftar sofrasında ve iftar sonrasında neler yemek gerektiği konusunda uzmanların görüşleri şu şekildedir.

İftardan sonra üşüme ve halsizlik

İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamız, ani mide gerginliği ve tansiyon yükselmelerine yol açar. Oruç nedeniyle aç kalan bireylerin fazla besini hızlı bir şekilde yemesiyle kan şekeri dengesi bozulabilir. Bu bozulma nedeniyle iftar sonrası kişilerde mide gerginliğiüşüme, halsizlik ile birlikte uyku hisse ortaya çıkarır. Bu dönemi daha rahat geçirebilmek için daha dikkatli beslenmemizde fayda vardır. Öğünleri hızlı yedikten sonra kalbe binen yük nedeniyle, özellikle kalp krizi riski taşıyan insanların daha dikkatli olmaları gerekir.

Neler tüketmeliyiz?

Öncelikle yemek arasında bol bol sıvı tüketmek, vücuttaki sıvı dengesini yerine getirecektir. Özellikle mide gerginliği yaşayanların yemek sonrası şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütlü, daha hafif tatlılar tüketmeleri gerekir. Bu havalarda en fazla tercih edilmesi gereken tatlı, dondurma olması gerekir. Yemek sonrasında 2 yada 3 top dondurma yiyerek kan şekerimizi rahat bir şekilde dengeleyebiliriz. Kesinlikle sahur yapılmalı ve besin açısından zengin olan yüksek, lifli besinler tercih edilmelidir. İftardan 2 saat sonra hazır meyve suyu yerine, meyvenin kendisini tüketmeliyiz. Sofrada yemek sırasında kalsiyum ve mineral zengini olan süt, yoğurt veya ayran tüketilmelidir. Eğer  bu şekilde doğru beslenirsek yemek sonrası mide gerginliği yaşamamız ortadan kalkacaktır.


İftar
sofrasında çok fazla miktarda yağlı yemeklere yer verilmemelidir. Özellikle yemekten sonra mide gerginliği ve tansiyon yükselmesi yaşayanların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Sofrada sebze ve hafif yemeklere yer vermek, yemek sonrası daha rahat etmemizi sağlayacaktır. Yemek sonrası çok ciddi mide gerginliği ve tansiyon düşmesi yaşayanların oruç tutmak konusunda uzman bir doktora görülmeleri gerekir.

iftardan sonra usumek