Isırgan Otu Çayı Yararları ve Yapılışı

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır

Isırgan otu çayı yapmak için, ısırgan otu yaprakları alınmalıdır. Isırgan otu bitkisinin yeşil olan yaprakları toplanır . Isırgan otu çıplak el ile toplandığında ciltte yanma ve batma gibi acılar verdiğinden dolayı yapraklarını toplarken eldiven kullanılması gerekmektedir.. Isırgan otu çayı genellikle kuru yapraklardan yapılmıştır , ama taze toplanmış yapraklardan da yapabilirsiniz . Şimdi gelelim Isırgan otu çayının nasıl yapıldığına bir tencere içerisine birkaç bardak su (isteğe bağlı) ile doldurarak kaynatmaya başlayın. Su kaynayınca , doğranmış kuru ısırgan yapraklarını birkaç kaşık sıcak suyun içerisine koyun. Daha sonra tencerenin ağzını kapatarak 20 dakika demlenmesini bekleyin.

Isırgan otu çayı tat bakımından o kadar da lezzetli bir çay değildir, bu nedenle tadı düzeltmek için bazı diğer bitkilerden ekleyebilirsiniz. Bal yardımı ile tüketmek tat açısından daha iyi olacaktır deneyin. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı halde bu çayın tüketimi önerilmemektedir. Çünkü bu normal sağlıklı insanlar için o kadar da önemli değildir. Bu çay soğutulduktan sonra tüketilmelidir. Günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Sağlık problemlerine göre düzenli olarak 20 gün boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca Isırgan otu çayı küçük miktarlarda hamile kadınlar için izin verilmektedir.

Isırgan Otu Çayı Faydaları

Isırgan otu yüklü miktarda bir demir kaynağıdır. Kansızlığa değerli bir doğal çözümdür. Isırgan otu çayı da bahar yorgunluğuna karşı oldukça etkilidir. Bu çay ihtiyacımız olan enerji kazanmamızı sağlar ve insan organizmasını uyandırır. Isırgan kan temizler , bu yüzden de, alerji tedavisinde kullanılır. Isırgan otu çayı da saç ve yüz yıkama için iyidir. Yüzümüzde ve vücudumuzun çeşitli kısımlarında meydana gelen akne ve deri iltihaplarına karşı mücadele eder. Ayrıca ölü hücreleri besleyerek canlanmasını sağlar. Sağlığınız için çok yararlı olan bu bitki çeşidimizi bu şekilde bilinçli tüketmelisiniz.