Kalp Ağrılarına Karşı Duyarsız Olmayın

Kalp Ağrılarına Dikkat

Dünyada yapılan bir araştırmada, kalp ve damar hastalığı şikayetlerinde erkeklerin, kadınlara göre daha fazla ilgili olduğu görüldü. Özellikle kalp hastalıkları ve ameliyatlarında kadınların şikayetleri erkeklere göre oldukça az. Dünyadaki bypass ameliyatı sayılarına baktığımızda erkeklerin sayısı oldukça fazla. Bu durum özellikle Türk kadınlarının sağlık sorunlarıyla ilgili hiç şikayet etmediklerini görebiliriz. Oysaki belli bir yaşın üzerindeki kadınlar aynı erkekler gibi kalp sağlıklarına dikkat edip, kontrollerini muhakkak yaptırmalıdır. Özellikle sigara içiminin yaygın olması ve şeker hastalığı gibi etkenlerden dolayı bayanların da erkekler kadar dikkatli olması gerekiyor.

Binlerce hastanın kalp ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren, Türkiye’de ilk defa aynı anda kalp ve böbrek nakli yapan, dünyada da ilk kez Takayasu hastalığında kalp kapağı ve üçlü bypass ameliyatı yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gökhan İpek, “kalp hastalıklarının sanki erkek hastalığı gibi algılandığını ve kadınların çok fazla ihmal edildiğini” söyledi

Göğüs ağrılarına dikkat!

Böbrek yetmezliği, kanser, obezite ve şeker hastalarında kalp hastalığının görülme durumu hiçte az değildir. Özellikle kol ve göğüs ağrısı çekenlerin mutlaka bir hekime gözükmeleri gerekir. Erkeklerde bu belirtiler yaşandığında, kadınlardan önce muayeneye gittikleri ortaya çıkmıştır. Kadınların bu ihmalkarlığı ileride yaşanacak ciddi kalp sorunlarını ortaya çıkarabiliyor.

Obezite ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kalp, kol ve göğüse giden damarlarında tıkanmalar gözükebilir. Bu tıkanmaları açmak için bypass ameliyatı olmak oldukça gerekli. İhmal edildiğinde bu risk hastayı ölüme kadar götürebilir. Dünya genelinde kalp hastalıklarından ölen kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Kalp hastalarına oruç sakıncalı..

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle uzun süre aç ve susuz kalan kalp hastalarının oruç tutmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İpek,Ağır derecede kalp rahatsızlığı olan hastalarda kalp krizi, felç ve beyin kanaması gibi sağlık sorunları görülebilir. Bunların dışında Koroner arter hastalarının sigara içmemeye, kırmızı et gibi yoğun hayvansal gıdaları yememeye dikkat etmesi gerekir diye konuştu.

Ameliyatların hastanın hayatının kısıtlanacak değil, onları hayata döndürecek operasyonlar olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. İpek,” Hasta kalp ameliyatı olduktan sonra normal hayatına devam edebilir. Sadece hastaların hayati tehlikelerinin olmaması ve normal yaşamlarına dönebilmeleri için ağır spor ve ağır yiyeceklere dikkat etmeleri gerekir. Eğer hastaların kalp güçleri normal ise pek sorun yaşamazlar. Hastalara ameliyat olduktan sonra hayatla bağlarını koparmamalarını öneriyorum” dedi