Karnabahar

Karnabahar Değerleri

Karnabahar içeriğindeki özel bileşikler sayesinde kanseri önlemek adına oldukça faydalı bir sebze çeşididir. Bu bileşikler vücuttaki enzimleri aktif hale getirerek kansere neden olan maddelerin oluşumunu ve çoğalmasını engellemektedir. Kısaca kanserojen maddelerini devre dışı bırakmada ve ortadan kaldırmada etkili olan enzimleri aktivite etmektedir. Karnabahar içeriğinde glukosinolat ve tiyosiyanatlar’ın her ikisini de bulundurmaktadır. Bu bileşikler potansiyel olarak toksik maddelerinin nöralize edebilmek için karaciğer işlevini arttırmaktadır. Karnabahar da bulunan diğer birçok enzimler detoks sürecinde kişilere yardımcı olmaktadır. Bu enzimler ise transferaz glutatyon, glukoronosil transferaz ve kinon redüktaz içermektedir.

Karnabahar Faydaları ve İçeriği

Karnabahar içeriğinde bulundurduğu bu enzimler ve bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmekte ve büyük ölçüde kanseri önlemektedir. En büyük özelliği de kanseri önlemesidir. Ayırca spina bifida hastalığını da engelleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkilidir.

Karnabahar sebze çeşidi iyi bir karotein kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarlar da vitamin ve mineral de bulundurmaktadır. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve C vitamini açısından zengindir. Ayrıca kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko kaynaklı olan karnabahar çeşidimiz insan sağlığını korumak adına da oldukça etkili ve faydalı bir besin kaynağıdır.

karnıbaharın faydaları, karnabahar faydaları, karnıbahar faydaları, karnabahar suyunun faydaları, karnibahar suyunun faydalari, karnabahar suyu zayıflatırmı, karnbahar, karnibaharin faydalari nelerdir, karnabahar suyunun faydaları nelerdir