Kestane Düşük Kolesterol İle Sağlık Sunuyor

Kestane Nedir

Diğer fındık gibi kuru yemişlere oranla daha az yağ içeren kestane içeriğindeki bol miktarda vitamin ve mineraller barındırmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı ve zengin bir bitkisel besin kaynağıdır.Kalori, protein ve yağ oranları yüksek olan fındık ve diğer tohumlara oranla kalorisi daha düşük olan bu besin kaynağı başlıca nişasta kaynağı sunmaktadır. Kestane diğer beslenme kompozisyonları olan patates, mısır ve muz gibi temel nişasta gıdaları arasına girmektedir. Fakat kestane besin kaynağını diğerlerinden ayıran en önemli neden ise nişastanın yanında vitamin, mineral ve bazı kaliteli protein açısından da iyi kaynaklıdır. Aynı zamanda lif için oldukça iyi bir kaynaklıdır. Fiber bağırsaklarda aşırı kolesterol emilimini sınırlayarak düşük kan kolesterol düzeyleri yardımcı olur.

100g kestane C vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan vücut için C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Kestane de fındık ve tohumlarda bulunan etkilerin benzerini göstermekte ve onlar gibi B9 vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca oleik asit ve palmitoleik asitler gibi tekli doymamış yağ bakımından da oldukça zengindir. Tekli doymamış yağlar LDL(kötü kolesterol) ve HDL(iyi kolesterol) seviyelerini normal tutarak koroner arter hastalığını ve felci önleyici özellik göstermektedir.

Kestane İçeriği ve Faydaları

Kestane kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Potasyum kalp hızı ve kan basıncını düşürür , çinko kemik metabolizmasının önemli bileşenleridir. Anemi, magnezyum ve fosfor önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca önemli B kompleks vitaminleri bakımından zengindir. B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve B6 vitamini sağlar. Kestane gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı için idealdir . Çin kestane de A vitamini için iyi bir kaynaktır.

kestanenin faydaları, kestane, kestane faydaları, kestane kaç kalori, kestane içeriği, kestanenin içeriği, kestane kalori, kestanenin faydası, kestanenin faydaları nelerdir, kestane faydası